SERGİ | Ankara, Goethe-Institute, Louisa Marie Summer, Kadın Portreleri

Işığa ulaşmak için karanlıktan geçmek gerekir. Hayata adım atarken de geçerlidir bu, hayattan ayrılırken de. Çoğu zaman yaşamın kendisi için, bireyin, hatta toplumların ilerlemesi için de geçerlidir. Fotoğraf sanatçısı Louisa Marie Summer, Ankara’daki kimi kadınların yaşamında sürekli yer değiştiren bu ışık ve gölgelerin dünyasına daldı ve pek çok insanın hayatındaki kesitlerden yola çıkarak kentin ince bir mozaiğini yarattı. Ebedi bir akış, aşkınlık ve kimlik arayışı, yaratma ve mücadele yolları, yakınlık ve mesafe arasında, insanların özündeki hoşgörü ve gurur arasında kurulan dengedir Ankara’yı Ankara yapan. Sergideki fotoğraflar izleyicinin kenti kişiler üzerinden (yeniden) keşfetmesine ve kentle birlikte belki kendini de yeniden keşfetmesine olanak tanıyor.

1983 yılında doğan Louisa Marie Summer, Münih’te fotoğraf tasarımı öğrenimi gördü ve ABD’deki Rhode Island Tasarım Okulu’nda fotoğraf alanında güzel sanatlar yüksek lisansı yaptı.

Louisa Marie Summer Goethe-Institut Ankara’nın daveti üzerine Eylül 2018 ortasından bu yana Ankara’da bulunmaktadır. Küratörlüğünü Harman Şaner Çakmak’ın yaptığı sergi 28 Kasım 2018 Çarşamba günü kapanıyor.

https://bit.ly/2zhUY9H

Bizi paylaşın..