SERGİ | Ankara, Goethe-Institute, Jean Molitor, bau1haus. Ankara ve Dünyada Modernizm

Berlinli fotoğraf sanatçısı Jean Molitor, Türkiye ve dünyada modern mimarinin izlerini sürüyor. Molitor’un fotoğrafları yalnızca bu belirgin tarzın Ankara ve Adana’daki mirasına değil, Türkiye ve Almanya’yı birbirine bağlayan kültürel değerlere de işaret ediyor. Sergi, mimari tarzların ülke sınırlarının ötesine taşındığı ve birbirlerini etkilediği 1920’li yıllarda bile küreselleşme düşüncesinin yaşadığını ortaya koyuyor.

Jean Molitor sanatında pürist yaklaşımıyla, geçici ve dikkat dağıtıcı unsurlardan arı halde fotoğrafladığı mimarinin bizzat öne çıkmasını sağlıyor. Dolayısıyla eserleri, Ankara ve Adana’daki modern mimarinin zengin çeşitliliğine ayna tutan bir duruluk taşıyor. Bu çeşitlilik içerisinde Bauhaus kadar, paralel akımlar ve gelişimler de kendine yer buluyor.

Goethe-Institut Ankara’nın 2018 yılından bu yana düzenlediği konuk fotoğraf sanatçı programı çerçevesinde Jean Molitor 2019 yılının Eylül ayını Ankara ve Adana’da geçirdi. Bu çalışmanın ürünü olan “bau1haus. Ankara ve Dünyada Modernizm” sergisi 6 Aralık 2019 gününe kadar izlenebilir.

https://www.goethe.de/ins/tr/tr/sta/ank.html

Bizi paylaşın..