SERGİ | Ankara, Goethe-Institute, AFSAD Sosyal Belgesel Atölye Sergisi

Dora Günel eğitmenliğinde gerçekleştirilen AFSAD Sosyal Belgesel Atölye Sergisi 19 Şubat 2020 tarihine kadar Ankara, Goethe Enstitüsünde.

Günel sergi hakkında şöyle diyor:

Bu çalışma sanatsal alanda ün kazanacak ya da çok değerli estetik ögeler taşıyan “Güzel” fotoğrafların yer aldığı bir sergi sunmuyor sizlere. Tek amacı hızla tükenen ve giderek yok olan toplumsal hafızada bir “İz” bırakmak sadece.

Derdimiz “ötekileşme, ötekileştirme” aslında. Gerçekleştirilen atölye çalışması sırasında ben olmayan herkesin öteki olduğu gibi aynadaki yansımamızın da öteki olduğu sonucuna ulaştık. “Zamanın Ruhu” öylesine derinlerimize işlemiş ki, her şeyi hızla unutmaya, silmeye programlanmış gibi yaşıyoruz. Etik değerlerin, ilişkilerin kaotik kentleşme sonucu nasıl eriyip gittiğine tanığız. Dost sohbetleri umutlardan, yeni dünyalar kurmaktan uzaklaşmış, çevremizde olup bitenden şikayet eder hale gelmişiz.

Atölyemizde neredeyse hepimiz için artık unutulmuş, bir değer olmaktan çıkmış, günlük kodlanmış yaşamımız içinde aklımıza bile gelmeyen, kısacası artık bize öteki olan insanlar, meslekler, yapılar, mahalleler ve kent üzerine yoğunlaştık.

Sözün özü bir sergiden çok bir özeleştiri çıkardık ortaya, onunla yüzleştik.

İz bırakması dileğimizdir.

https://www.goethe.de

Bizi paylaşın..