SERGİ | Ankara, Galeri Nev Kırlangıç, NevNesil 5, Monomit

Galeri Nev tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen NevNesil sergisinin dili fotoğraf.

MONOMİT, zamanın ruhunu yakalayan yirmi bir fotoğrafçı, Galeri Nev’de bir araya geldi. Sergi adını, yazar Joseph Campell’in araştırmalarından alıyor. Campell, farklı toplumlarda, farklı zamanlarda anlatılan farklı öykülerin, aynı kökten geldiklerini öneriyor. Hepsini neredeyse tek bir öykünün başkaca versiyonları olarak düşünüyor. Bu öyküler, genellikle erkek olan bir kahramının yolculuğu etrafında örülüyor ve yolda karşılaştıklarına göre başkalaşarak evriliyor.

MONOMİT, mitolojiler üzerine Campell’in geliştirdiği fikirlerden yola çıkarak, davetli sanatçıların her birini, kadim bir öykünün kahramanı ilan ediyor. Onların yolculukları sırasında kayıt ettikleri anlar, aynı zamanda neredeyse tüm kahramanlık öykülerinde olduğu gibi içsel bir yolculuğun izlerini de taşıyor. Öte yandan, MONOMİT, yirmi bir sanatçıyı bir araya topladığında, tekil ifadelerin, o “ilk” öykünün alfabesini oluşturacağına da inanıyor.

Alp Sime, Ata Kam, Begüm Yamanlar, Can Akgümüş, Cemil Batur Gökçeer, Civan Özkanoğlu, Ege Kanar, Görkem Ergün, İbrahim Karakütük, İrem Sözen, Kerem Ozan Bayraktar, Melisa Önel, Metehan Özcan, Özgür Atlagan, Selim Süme, Serdar Darendeliler, Sevim Sancaktar, Sinem Dişli, Yusuf Sevinçli, Zeren Göktan ve Zeynep Kayan’ın yapıtları 9 Haziran gününe kadar izlenebilir.


http://www.galerinev.com

Bizi paylaşın..