SERGİ | Ankara, Müze Evliyagil, Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler

Müze Evliyagil, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği “Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisini 30 Aralık 2018 tarihine kadar izleyenlere sunuyor. Sergi, Müze Evliyagil Koleksiyonundan bir araya gelen 23 sanatçının üretimleriyle beraber sunulan metinler eşliğinde sanat severleri düşünmeye davet ediyor.

Koleksiyondan özellikle soyut sanat olarak değerlendirilen yapıtlar seçilmiş. Bu yapıtlara eşit biçimde hazırlanan metin levhaları eşlik ediyor. Bu seçim, Rudolph Arnheim’ın “Düşünme imgeleri gerektirir, imgeler de düşünce içerir. Bu yüzden görsel sanatlar görsel düşünmenin yuvasıdır.” sözlerinden kaynaklanıyor.

Sergide eserleri yeralan sanatçılar; Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ferruh Başağa, Selim Turan, Nejad Devrim, Mübin Orhon, Yüksel Arslan, Burhan Doğançay, Seyhun Topuz, Osman Dinç, Kemal Önsoy, Canan Tolon, İnci Eviner, Mithat Şen, Kemal Seyhan, Ekrem Yalçındağ, Günnur Özsoy, Ebru Döşekçi, Nermin Er, Haluk Akakçe, Evren Tekinoktay, Ebru Uygun, Seçkin Pirim ve Can Akgümüş.

Müze Evliyagil ayrıca sergiyle eş zamanlı ilerleyen, Ders 101 Bilim, Kültür, Sanat ve Eğitim platformu işbirliği ile gerçekleşen “Düşünme İkonları Konuşma Dizisi” de organize ediyor. 28 Eylül Cuma günü  Zeynep Sayın’ın “İmge Çekimleri / İmge Halleri” başlıklı konuşması var.

http://www.muzeevliyagil.com/tr

Bizi paylaşın..