SERGİ | New York, Howard Greenberg Gallery, Arnold Newman: One Hundred

20. yüzyılın en etkili portre fotoğrafçılarından Arnold Newman doğumunun 100. Yılında Howard Greenberg Galeri’deki sergiyle 1930’lardan, 1990’lara kadar ürettiği 45 fotoğrafıyla anılıyor.

Newman fotoğrafladığı modellerini karakterlerine ve kimliklerine uygun ortamlarda görüntülemesiyle isim yapmış bir fotoğrafçıdır. Bu bağlamda da gösterişli ve şık geometrik görsellerle desteklediği karelerinde derinlikli bir görsel dil yaratmıştır. Yarattığı gerilim, ritim ve denge izleyeni yarattığı kompozisyona yönlendirir. Kendi görsel dilini oluşturarak, geometrik zarafet ve görsel unsurlar yaratmış olan Newman, bu sayede portrelerine karmaşıklık ve derinlik katmıştır.

Sergi aynı zamanda 40’lı ve 50’li yıllarda ürettiği kolajları, natürmort ve grafik görüntüleri de sunarken, onun imzası olan yapı biçiminin gelişimini de ortaya koymaktadır. Newman eserlerini; çizgi ve şekilleri, ışık ve karanlığı, alan ve hacmi soyut düzenlemeler yaparak ustalıkla ortaya koymuş ve bunların tamamıyla görsel bir an ve ikonik portreler ortaya çıkartmıştır.

Syracuse Üniversitesi’nde Fotoğraf Profesörü, Gregory Heisler sergi bağlamında yayınlanacak olan “Arnold Newman: One Hundred” adlı kitabının girişinde, “Arnold Newman, portre fotoğrafçılığı alanına yeni bir kelime hazinesi kattı.” diye yazar. “Bugün onun çıkışının önemini gerçekten takdir etmek zor. Arnold’dan önce fotoğrafik portre genelde adeta bir kutunun merkezinde duran bir kişiydi. Arnold ise, görsel açıdan karmaşık, ilginç portreler yaratarak portreye psikolojik bir boyut kattı. Çevreyi de işin içine katarak, onu anlatımını güçlendirmek için aktif bir şekilde kullandı.”

Jean Dubuffet, Marcel Duchamp, David Hockney, Isamu Noguchi ve Georgia O’Keeffe gibi pek çok ünlünün portresinin yer aldığı sergi 30 Haziran 2018 tarihinde bitiyor.

http://www.howardgreenberg.com/exhibitions/arnold-newman-one-hundre

Bizi paylaşın..