SERGİ | N. Nihan Bayındır “NOKTA” Resim ve Fotoğraf Sergisi, Türk Amerikan Derneği, Ankara

N. Nihan Bayındır’ın 22 Kasım’da açılan “NOKTA” Resim ve Fotoğraf Sergisi Türk Amerikan Derneği Cinnah Caddesi No:20 Çankaya Ankara adresinde…
Aynı zamanda Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) üyesi olan sanatçının sergisi 2 Aralık tarihine kadar görülebilir.

NOKTA; ZAMAN VE VARLIK
Nokta edebiyatta, geometride ve felsefede karşımıza çıkan bir kavram. Geometride boyutsuz olarak ifade edilen; eni boyu ve derinliği olmayan bir terim olan nokta edebiyat da anlamca tamamlanmış cümlelerin sonunda kullanılır olarak ifade edilmiştir.
Bugüne kadar felsefe alanında da nokta kavramı irdelenmiş bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Burada benim anlatmak istediğim noktanın sadece bir son değil aynı zamanda bir başlangıcı ifade etmesi. Bir nokta da başlayan insan yaşamının bir noktada bitişi ve arada geçen zaman kavramını ve varoluş nedenimizi sorgulamak!
Nerede ve ne zaman dünyaya geleceğimizi bilmediğimiz yaşamda ne kadar zamanımız olduğunu da bilmeden yaşıyoruz. Bu nedenle bir saniyesini bile geri alma şansımızın olmadığı zaman kavramı ve bu zamanı nasıl doldurduğumuz, son noktasına nasıl ulaştığımız çok önemli! Ben kimliğinin daha ön plana çıktığı bir dünyada bize verilen ve ne zaman biteceğini bilmediğimiz zamanı hırslara, ego ve ihtiraslara teslim olmadan doğru kullanabilmek, yaşama kattıklarımızla var olabilmek insan olarak önceliğimiz. İnsanı esir alan hırs, ego, ihtiras gibi duygular değil mi insanlığı çatışmalara, şiddete ve hatta savaşlara sürükleyen ve yaşama kaoslarla zarar veren!
Bizler hayatımıza, içinde bulunduğumuz evrene kattıklarımız kadar ve erdemlerimiz kadar değerliyiz…
Nesnel dünyadan soyuta yolculuk ettiğim bu çalışmalarımda siyah beyazın yalınlığında; tekstür, doku, boyut ve geri dönüşüme ağırlık vermek istedim. Çalışmalarım geri dönüştürülebilir materyaller ile geri dönüştüremediğimiz hayata bir iz bırakmak mottosu ile bu sergide izleyicisiyle buluşuyor.
Sevgi ve barış dolu bir dünya özlemiyle !..

N. Nihan Bayındır Özgeçmiş

1958 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta, lise eğitimini Ankara’da yaptı. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünü koşullar nedeni ile yarım bıraktı. Hacettepe Üniversitesinde Prof. Hasan Pekmezci ve Prof. Zahit Büyükişleyen’den resim dersleri aldı. 10 yıl süre ile Sabri Akça ve Nihat Tandoğan resim atölyelerinde ders alarak resim çalışmalarını sürdürdü.
Bu süreçde pek çok karma resim sergisine katıldı. Profesyonel meslek hayatına moda tasarımcısı olarak devam etti ve 2005 yılında emekli oldu.

1995 yılında aldığı Canon analog fotoğraf makinası ile fotoğraf çekmeye başladı. Koşullar nedeni ile ara verdiği fotoğraf çalışmalarına 2010 yılında Canon dijital fotoğraf makinası ile geri döndü. Makro, manzara, portre, sokak fotoğrafçılığı gibi fotoğrafın farklı alanlarında fotoğraf çalışmalarına devam etti. 2021 yılında soyut fotoğraf ile tanıştı ve çalışmaları o alana yöneldi. Soyut fotoğraf çalışmaları ile ara verdiği resim çalışmalarına tekrar başladı.

Halen Maft Şizofren Derneği’nde fotoğraf eğitmenliği ve AFSAD çocuk fotoğraf atölyelerinde eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmekte. FSK (Fotoğraf Sanat Kurumu) derneği, AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği), ENFOD (Engelsiz Fotoğraf Derneği), SKD(Sanat Kurumu Derneği) KİYAD (Kayseri İli Yardım Derneği), Ankaralı Gezginler, Dijital Akademi üyesidir.

• Eylül 2018 Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli salonu “Çukurca’da Bahar Esintisi” fotoğraf sunum ve söyleşisi
• Haziran 2019 FSK üyeleri yıl sonu karma fotoğraf sergisi
• Aralık 2019 FSK Uluslararası 7. Ankara Fotoğraf Günleri “Anadolu Kadınları” fotoğraf gösterisi
• Aralık 2019 Uluslararası 7. Ankara Fotoğraf günleri karma fotoğraf sergisi
• Kasım 2021 AFSAD sezon açılışı karma fotoğraf sergisi
• Kasım 2021 AFSAD Covid Kollektif projesi karma fotoğraf sergisi
• Mart 2022 ENFOD “Dünya Emekçi Kadınlar” karma fotoğraf- sergisi
• Mart 2022 Sanat Kurumu Derneği “Dünya Kadınlar Günü” karma sergisi
• Nisan 2022 Sanat Kurumu Derneği “Dünya Sanat Günü” karma sergisi
• Nisan 2022 Anka Bilim Koleji “Doğadan Yansıyanlar” fotoğraf sunum ve söyleşisi
• Mayıs 2022 Metro Sanat Galerisi “Ankara’nın Gece ve Gündüz Kelebekleri” karma fotoğraf sergisi
• Ekim 2022 FSK-Soroptimist Derneği karma fotoğraf sergisi
• Ekim 2022 ENFOD sezon açılışı karma fotoğraf sergisi

Bizi paylaşın..