SERGİ | İzmir, Folkart Gallery, Chema Madoz, Suskun Bakışın Aykırı Çığlığı

Gündelik hayattaki sıradan nesneleri, gerçek üstü estetik anlayışla kurgulayıp fotoğraflayan, usta İspanyol sanatçı Chema Madoz’un eserleri, ilk kez Türkiye’de, İzmir Folkart Gallery’de ‘Suskun Bakışın Aykırı Çığlığı’ adıyla sergileniyor.

Fotoğraf alanında var olan nesnelerin gerçekliğini, kendisine özgü alternatif bir bakış açısıyla yorumlayan İspanyol fotoğraf sanatçısı Chema Madoz; özellikle siyah beyaz fotoğraflarında, gündelik objeleri kendi bağlamlarından kopararak; şiirsel metaforlar, yeni görsel şölenler üretmesiyle tanınıyor. Madoz, çalışmalarında gündelik yaşamda sıklıkla gördüğümüz, ama bazen fark edemediğimiz çeşitli objeler üzerine, sanatseverleri düşünmeye zorluyor.

‘Nesnelerin gizli şiirini fotoğraf sanatına yansıtan usta’ olarak kabul edilen Chema Madoz, gündelik hayatın sıradanlığındaki sıra dışılığı, şiirsel bir estetikle ortaya koyan, günümüzün en önemli fotoğrafçısı kabul ediliyor.

Chema Madoz reklam alanında da kullanılan fotoğraflarıyla, özellikle 1990’lı yıllardan itibaren kendine has bir yöntem çerçevesinde, gündelik hayatın içerisindeki objeleri gerçek üstü imgeler yaratmak amacıyla kullandı.

25 Şubat 2018’e kadar sürecek olan sergide, sanatçının 80 eseri ve aynı zamanda bu eserlerin yaratım sürecine esin kaynağı olmuş özel objeler de görülebilir.

http://folkartgaleri.com/sergi/suskun-bakisin-aykiri-cigligi

Bizi paylaşın..