SERGİ | İstanbul, Versus Art Project, Metehan Özcan, Prova

Metehan Özcan’ın küratörlüğünü Merve Elveren’in üstlendiği kişisel sergisi Prova, 12 Ekim – 9 Aralık 2023 tarihleri ​​arasında Versus Art Project‘te.  

Özcan’ın galeride düzenlenen bu ikinci kişisel sergisi, sanatçının pratiğine kapsamlı bir bakış sunuyor. Kişisel bir sergiden çok, izleyiciyi sürekli gelişen bir hafıza alanına davet eden sergi, Özcan’ın düşünce süreçlerini açığa çıkarıyor. Sanatçının mekânının farklı odalarına yayılan yeni üretimlerini, geçmiş eserleri, arşivi, İstanbul, Ankara ve İzmir dönemlerine ait kişisel izlerin yanı sıra diğer sanatçıların eserlerini de bir araya getiriyor.  

‘Test etmek’, ‘doğrulamak’, ‘teste tabi tutmak’, ‘denemek’ ve ‘incelemek’ gibi anlamları kapsayan prova sözcüğünden türeyen sergi, kendisini sürekli gelişen bir gerçeklik içinde konumlandırıyor. kelimenin geçirdiği süreçler ve içerdiği anlamlarla birlikte değerlendirildiğinde yeniden düşünmeye açık bir alan.  

Ayrıca sergi, sanatçının kendi arşivindeki objeler ile yakın çevresindeki sanatçılardan ödünç alınan eserlerin yan yana getirilmesiyle özel ve kamusal arasında bir köprü kuruyor.

 

Bizi paylaşın..