SERGİ | İstanbul, Piramid Sanat, Mehmet Yılmaz, Post-Portre

Mehmet Yılmaz’ın Post-Portre adlı kişisel sergisi 22 Mart – 7 Haziran 2023 tarihleri arasında Piramid Sanat’ta.

Leonardo da Vinci kendi zamanındaki algı ve eğilimiyle, bir zaman yolculuğu sayesinde şimdiki sanat ortamını, güncel ürünleri ve görüntü tekniklerini görseydi tepkisi ne olurdu? Öteden beri zihnimi arada bir ziyaret eden bu soru, giderek bir soruna dönüştü.

Resim ile fotoğraf arasındaki bağı irdeleyen “İkizler: Fotoğraf Resimdir” serisi ve ardından heykel, mimarlık ve resim ilişkilerini incelediği “Heymimres” serisinden sonra, sanatçıyı şimdi de zamanlararası bir sorgulamada buluyoruz. Kendisini Leonardo da Vinci olarak hayal etmeye başlayan Yılmaz, bir Mona Lisa portresi yaparak Post-Portre serisine başlıyor.  

Bir video işi için de fırsat kolluyordum. Sanırım doğum süreci başlamak üzereydi. Sözünü ettiğim soru/yanıt, filmin son sahnesi olarak belirdi zihnimde. Sıra gelmişti bu sahneden önceki sürece… Olasılıklar akmaya başladı gözlerimin önünden.  

Böylece videonun çekimi için atölyesinde kurduğu düzenin içinde yapmaya başladığı portreler bir seri oluşturdu. Post-Portre ile video merkezli bir serinin oluşumuna tanıklık ederken, aynı zamanda disiplinlerarası bir bütünlüğe de şahit oluyoruz.

Bu deneysel süreçte Mona Lisa’yı başrole oturtan Yılmaz, sizi bu deneyimi paylaşmaya davet ediyor.

Sergi metinlerine buradan, videoya ise buradan erişebilirsiniz.

http://www.piramidsanat.com

Bizi paylaşın..