SERGİ | İstanbul Modern, Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar

İstanbul Modern, Şakir Eczacıbaşı: Seçilmiş Anlar sergisinde, 1960’lı yıllarda fotoğrafla ilgilenmeye başlayan Şakir Eczacıbaşı’nın (1929-2010) çalışmalarından bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, aralarında İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu’ndan da pek çok çalışmanın yer aldığı 300’ü aşkın fotoğrafa yer veriyor.   

“Fotoğraf dilini, bir olayı, kişiyi ya da nesneyi, kısaca imgeyi en belirleyici, en anlamlı, en çarpıcı biçimde bir dörtgenin içinde görüntülemek olarak tanımlayabilirim. Anlatılmak istenen her şeyi belirli bir çerçeve içinde aktarabilmek…” Şakir Eczacıbaşı: Fotoğraf Sanatçıları Dizisi (1. Baskı: İstanbul, 2010, Eczacıbaşı, Ed. Aykut Şengözer)  

“Fotoğraf çekiyorum, çünkü yaşadığım anları görüntülemek, geçmişimi imgelerle anımsamak istiyorum. Yalnızca anımsamak için değil, izleyiciyle de paylaşmak istiyorum. Bir bakıma sanat, üretenle izleyenlerin söylenmek isteneni paylaşmasıyla ortaya çıkar, ilgi görür. Fotoğraf çekmek içinizdeki birikimleri aynı zamanda dışarı dökmek de demektir.” Şakir Eczacıbaşı: Fotoğraf Sanatçıları Dizisi (1. Baskı: İstanbul, 2010, Eczacıbaşı, Ed. Aykut Şengözer)  

“Çekerken kimseyi düşünmüyorum. Fotoğraflarımı kimlerin beğenip beğenmeyeceğine hiç aldırmıyorum. Ama birçok izleyicinin onlarda kendilerini bulacaklarını da biliyorum. Hatta bazen benim hiç düşünmediklerimi görenler oluyor fotoğraflarımda. Bunu da çok doğal karşılıyorum. İzleyiciler kendi anılarını bulurlar sanat yapıtında. Sanatın iki yanı vardır: Yapan ve algılayan, sanatçı ve izleyici…” Şakir Eczacıbaşı: Fotoğraf Sanatçıları Dizisi (1. Baskı: İstanbul, 2010, Eczacıbaşı, Ed. Aykut Şengözer)    

“Sanat bir düşünce değildir. Duyguları anlatmanın bir yoludur. İçten olmazsanız, duygularınızı anlatamazsınız. İçten olmayan bir sanat eseri olmaz. Neyi değil, nasıl anlattığınız önemli. Bu ‘nasıl’ı belirleyen de duyguların yoğunluğu ve samimiyeti. Bu yüzden sokaktaki insanı görüntülüyorum. Sokaklar kendi başımıza, düşünmeden, bir biçime girmeden, doğal halde olduğumuz yerlerdir.” Şakir Eczacıbaşı: Fotoğraf Sanatçıları Dizisi (1. Baskı: İstanbul, 2010, Eczacıbaşı, Ed. Aykut Şengözer)

Bülent Erkmen’in küratörü olduğu sergi 30 Haziran 2021 tarihine kadar sürüyor. Sergi kapsamında küratör Bülent Erkmen, fotoğrafçı ve öğretim görevlisi Orhan Cem Çetin ve İstanbul Modern Şef Küratörü Öykü Özsoy’un gerçekleştirmiş olduğu söyleşiye buradan erişebilirsiniz.

https://www.istanbulmodern.org

Bizi paylaşın..