SERGİ | İstanbul, Milli Reasürans Sanat Galerisi, Cemre Yeşil, Double Portrait

Cemre Yeşil’in Millî Reasürans Sanat Galerisi için hazırladığı Double Portrait adlı fotoğraf sergisi 17 Mart – 29 Mayıs 2021 tarihleri arasında görülebilir.    

Sergi için hazırlanan yayının metni Ahu Antmen tarafından kaleme alındı. Bunun yanı sıra, Filbooks tarafından “Double Portrait” başlıklı bir fotoğraf-metin kitabı daha yayımlandı. Sergiyi ziyaret edenler, sergi mekânında bu sanatçı kitabını da görme imkânı bulacaklar.    

Ahu Antmen bu sergiyle ilgili olarak şunları söylüyor: Double Portrait kendi kişisel arşivlerimiz aracılığıyla benliğimize ve kimliğimize dair sorular doğuran görsel çeşitlemelerle dolu. Kimiz biz? Olduğumuz kişiye ne zaman dönüşüyoruz? Nasıl tuttular, kucakladılar bizi? Fotoğraflar gerçekten bizi anlatabilir mi?  

Anne-çocuk ilişkisine dair imgelerin sanat, popüler kültür ve gündelik hayat alanlarında dikkat çekecek ölçüde klişeleştirildiği bir kültürde, Cemre Yeşil’in kültürel unsurları yeniden ele almayı denediği bu mahrem kareler, çok daha saf, ham, doğal bir ifade haline ulaşıyor. Bu sergi anne-çocuk ilişkisinin karmaşıklığına ve katmanlılığına dair bir atlas.

Sergi hakkında Canan Bolel’in yazısına buradan, serginin sanal turuna da buradan erişebilirsiniz.

https://www.millireasuranssanatgalerisi.com

Bizi paylaşın..