SERGİ | İstanbul, Global Karaköy, 7. Prix Pictet Fotoğrafçılık Ödülü Finalisteri

Uluslararası Fotoğrafçılık Ödülü Prix Pictet finalistleri, Mekan başlıklı 7. edisyonu ile 18 Eylül – 17 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul Global Karaköy’de.

2008 yılından beri düzenlenen Prix Pictet; fotoğrafın gücüyle dünyanın dikkatini özellikle çevre konusunda sürdürebilirlik konularına çekmeyi hedefliyor. Mekan temasıyla düzenlenen yedinci yarışma için 700’ü aşkın fotoğrafçı projeleriyle aday gösterilmiş ve bunların arasından da 12 sanatçı finale kalmış. Aralarından Thomas Ruff, Sergey Ponomarev, Michael Wolf, Beate Gütschow, Benny Lam gibi fotoğrafçıların olduğu gruptan İrlandalı Richard Mosse ödüle layık görülmüş.

Richard Mosse, Avrupa’nın dört bir yanındaki mülteci kamplarını ve göçmen konaklama  alanlarını belgelediği serisinde, insan vücudunun sıcaklığını 30 km. öteden saptayabilen askeri ölçekli bir teleobjektif ve termal kamera kullanmış. Böylece oluşturduğu geniş ölçekli ısı haritalarından her biri sefalet içinde yaşam mücadelesi vermek zorunda kalan insanların mahrem ayrıntılarını sunuyor.

https://www.prixpictet.com/portfolios/space-shortlist/

Bizi paylaşın..