SERGİ | İstanbul, Galeri G-art, Kamil Fırat, Yol

Fotoğraf sanatçısı Kamil Fırat’ın Yol başlıklı kişisel sergisi 27 Şubat-27 Nisan 2024 tarihleri arasında Galeri G-art’da.  

70’lerin ortasından bu yana fotoğraf çeken sanatçı Kamil Fırat, “dilin” bir enstrümanı olan fotoğrafı özgün, yenilikçi ve samimi kullanımıyla dünyayı algılamada farkındalık yaratırken, izleyicilere meselelere çok boyutlu bakabilme fırsatı da veriyor. Sanatçının eserlerindeki kültürel derinlik, bireysel ve toplumsal bir hafıza oluşturuyor. Siyah beyaz başlayan sergi şaşırtıcı teknik ve renklendirmelerle son buluyor. Sergide içerik, teknik ve estetik olarak bir tasarım süreci izleyiciye sunuluyor. İzleyici öznesi olarak izlediği eserlerin önünde bu sinematografik anlatımın girdabına çekiliyor.  

Beni bana anlatan, beni bana her zaman hatırlatan, benim benle hesaplaşmamı sağlayan ‘etraf’ın ortasındaki aralıktır yol.

O nedenle ‘yol’ etrafta gezinirken en büyük tanıktır.

O nedenle çok uzun zamandır ‘yol’, modern zamanlarla hesaplaşmalarda ‘tarih tutucu’ olarak yer alır. Bunu yaparken belki de hiçbir zaman açılmayacak ‘kara kutu’ dur o.

Sessiz, sualsiz ve hesapsız… Sadece ‘etraf’ın söylediklerini duyman için bazen sarsar.

‘Yolun gittiği yer’ diye bir şey yoktur. Etrafın içinde aralıklar vardır.

Ve aslında yolların çoğalması ‘etraf’ın yok olmasıdır.

Bu nedenle yol; bizi yok edene âşık olmamızdır.

Bu sergi giderek elimizden alınan ‘etraf’ın üzerine yolun tanıklığıdır. 

Sanatçı şöyle diyor sergisi hakkında.

https://www.g-artgaleri.com

Bizi paylaşın..