SERGİ | İstanbul, Galata Rum Okulu, Ani Çelik Arevyan, Olduğu Gibi

“Olduğu Gibi yaşadığım yıllar boyunca, bulunduğum mekanların hafızasını toplayan bir külliyata benzeyen, her gün fark etmeden kaydettiğimiz anların ve imgelerin, başka mekanlar ve başka zamanlarda bulduğum karşılıklarını bir araya getirdiğim, yeni hikayeler ürettiğim bir seri.” olarak tanımlıyor sanatçı Ani Çelik Arevyan sergisini.

Sanatçı yaklaşık otuz yıl boyunca dünyanın farklı bölgelerinde tarihsel, zamansal ve mekânsal boyutları gözetmeksizin çektiği fotoğrafların bazen ışık, bazen de formları arasında keşfettiği geçişleri, ikili bir düzenlemeyle Galata Rum Okulu’nda izleyicilerle buluşturuyor.

İşlerini yaratma sürecini fotoğraf çekmekten çok fotoğraf yapmak olarak tanımlayan sanatçı bu seride her gün fark etmeden kaydettiği anları, imgeleri, biçimleri birbiriyle ilişkilendirerek ikili hikâyeler yaratıyor.  Bu imajlar, spekülatif birer film sahnesi gibi göz önüne serildikçe, zihinde parıldayan görüntü yığınlarına benzeyen ucu açık bir film şeridini andırıyor.  Serideki imaj bolluğu, sanatçının tıpkı evrende insanı da benzettiği piksel parçalarını çağrıştırıyor; her ikili imaj sanki kavramsal bir bütünün pikselleşmiş parçalarına dönüşüyor.

Küratörlüğünü Haldun Dostoğlu’nun  yaptığı sergi Nevzat Sayın’ın mimarisiyle gerçekleştirilmiş. 30 Eylül 2018 tarihine kadar Galata Rum Okulu’nda izlenebilir.

http://galatarumokulu.blogspot.com/

Bizi paylaşın..