SERGİ | İstanbul, Depo, Bolis Lusadu Fotoğraf Kolektifi, Usta Ellerin Sihri

Bolis Lusadu Fotoğraf Kolektifi tarafından hazırlanan Usta Ellerin Sihri sergisi 29 Mayıs – 13 Temmuz 2024 tarihleri arasında Depo’da.  

Kolektifin bir yıldır üzerine çalıştığı bu belgesel fotoğraf projesi yiten mesleklere ve tükenen bir topluma odaklanıyor. Teknolojik dönüşümlerle birlikte emekçilerin görünürlüğünü yitirmeye başladığı İstanbul’da Ermenilerin nüfusu da hızla azalıyor. Bu iki gelişmeyi birarada ele alan Lusadu, şehrin son Ermeni ustalarını fotoğraflayarak önemli bir arşiv oluşturuyor. Kolektif, farklı mesleklerden insanları atölyelerinde ziyaret edip fotoğraflarını çekerek, kuyumculuk, demircilik, dericilik, terzilik, tamircilik, saatçilik, ciltçilik, şapkacılık, diş teknisyenliği, marangozluk ve tornacılık gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren son İstanbullu Ermeni ustaların kaydını tutuyor.  

Arman Camgözoğlu, Berge Arabian, Dikran Dülgeryan, Edmon Sefer, Garo Miloşyan, Mıgırdiç Arzivyan, Nuran Akkaya ve Sarkis Baharoğlu‘nun fotoğraflarını biraraya getiren sergi, Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakfı’nın desteğiyle gerçekleşiyor.  

Sergi hakkında ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

https://www.depoistanbul.net

Bizi paylaşın..