SERGİ | İstanbul, Depo, Manuel Çıtak, islomania

Manuel Çıtak’ın 12 Mayıs – 2 Temmuz 2022 tarihlerinde Depo’daki kişisel sergisi islomania, adını ilk olarak yazar Lawrence Durrell’in Reflections on a Marine Venus (1953) isimli kitabında kullandığı ve bir hastalık olarak tanımladığı “ada sarhoşluğu”ndan alıyor.  

Durrell’e göre bu hastalıktan muzdarip olan insanlar, etrafı denizle çevrili küçük bir dünya üzerinde oldukları bilgisiyle bile tanımlaması güç bir sarhoşluğa adım atarlar. Türkçe’de henüz resmî sözlükte yer almayan islomania, Durrell’in ilk kullanımından onlarca yıl sonra bugün artık kent hayatından bunalan, ekolojik yıkıma karşı durmak için şehirden kaçarak doğaya daha yakın yaşamaya başlayan insanların ruh halini de tanımlayan bir hale dönüşüp daha farklı anlamlar da kazanmış durumda. 

Küratörlüğünü Geniş Açı Proje Ofisi’nden Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’in üstlendiği islomania, bugüne dek belgesel fotoğraf tarzında ürettiği siyah beyaz işleriyle bilinen Çıtak’ın hem biçimsel hem de anlatısal olarak yeni bir arayış içerisine girdiği yakın dönem fotoğraflarından oluşuyor.

Manuel Çıtak DEPO İstanbul’da yer alan ilk kişisel sergisi ‘islomania’ için, Serdar Darendeliler ile Açık Dergi’ye konuk oldu. Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’in sergi hakkındaki yazılarına ise buradan erişebilirsiniz.

https://www.depoistanbul.net

Bizi paylaşın..

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Fotoğraf Sanatçısı Manuel Çıtak Hayatını Kaybetti. - Dergi

Comments are closed.