SERGİ | İrfan Dönmez, ‘Ben İmgeleri’, Mira Koldaş Sanat Galerisi, Ankara

İrfan Dönmez ‘Ben İmgeleri’ adlı solo sergisinde akrilik boya ile tuval yüzeyine uyguladığı serigrafi baskı tekniği yardımıyla biçimlerini dönüştürdüğü yüz imgelerine eşlik eden sayısal grafik kompozisyonlarla, özgür bir ‘ben’ imgesinin peşine düşüyor.

9 Şubat’ta açılan sergi 28 Şubat tarihine kadar Yıldızevler Mahallesi Şehit Mustafa Doğan Caddesi 41/A Çankaya Ankara adresinde Mira Koldaş Sanat Galerisinde gezilebilir.

‘Ben İmgeleri’
Kurumların saymak üzerine kurulu teknolojilerle imgelerimizi ve eylemlerimizi kayda geçirme tecrübesi durmaksızın gelişiyor. Algoritmaların öğrenmeye aç ve gitgide daha isabetli hale gelen hafıza ve tahmin yetenekleri, tüm yaşamı işgal etmenin yeni yollarını aramaktan yorulmuyor. Bugün yüz tanıma teknolojileriyle, dijital takip gereçleriyle, neredeyse tüm alışverişlerin kayıtlarıyla bütün fiziksel ve sanal seyahatlerin rotasını ezberleyen ve kullanan muazzam bulutsu bir hafıza, her şeyi sayılara tahvil eden bir enformasyon akışına dönüştü.
Yığını oluşturan herkes, bu dijital bürokrasinin keskin bakışına maruz kalıyor. Bu yetmezmiş gibi, kendi ürettikleri ve dolaşıma soktukları öz-imgeleriyle, bile isteye bıraktıkları izlerle, fikirlerini olabildiğince yaygın bir şekilde teşhir etme eğilimleriyle bu bakışa mühim bir katkıda bulunuyor.
Hepimiz yapıyoruz bunu. Hatta, öznelliğimiz de bu filtrelerin kurucu müdahalesiyle oluşuyor, dönüşüyor. İrfan Dönmez, yüzün ve bedenin daha çok tanınmayı, daha çok bilinmeyi arzulayan pozunun kutsandığı, böylece kaydedilme rızasının kolayca üretildiği bu çağda muğlaklığı, tekinsizliği, bakıştan saklanan şeyi öne çıkarıyor.
Osman ŞİŞMAN, 2022

İrfan Dönmez
1980 yılında Eskişehir’de doğdu. 2003 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Programı’ndan Lisans Eğitimini tamamladı. 2008 yılında aynı Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Baskı Sanatları Programı’nda Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. 2016 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Programı’nda Sanatta Yeterliğini aldı.
Pek çok yarışmalı ve karma sergide eserleri ile yer alan sanatçı halen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Bizi paylaşın..