SERGİ | Çağrı Saray, “Soluduğum Pas”, Belm’art.Space, Ankara

Çağrı Saray’ın 16 Eylül 2023’te Belm’art Space’te açılan kişisel sergisi “Soluduğum Pas” 22 Ekim tarihine kadar Pazartesi hariç her gün 12.00-19.00 saatleri aralığında görülebilir.

Sanatçının öğrencilik yıllarından günümüze kadar geçen sürede ürettiği, bir bölümü daha önce hiç sergilenmemiş eserlerden oluşan serginin çıkış noktasını, Saray’ın çocukluğunda önemli bir yer tutan Ankara’yla kurduğu karmaşık ilişki oluşturuyor.

Sanatçı, oksijenin hem yaşamın devam etmesinde hem de aşınmadaki çifte rolü üzerinden hareketle kurguladığı “Soluduğum Pas” adlı yeni sergisinde kendi hafızasının yanı sıra kentin, kentli olmanın ve millî tarih anlatısının hafızasını irdeliyor.

“İleri ya da geri, yukarı ya da aşağı, orada ya da burada; geçmişin zihnimizde bıraktığı tüm izler bunun birer örneğidir; paslanma tıpkı gözbebeklerimize yerleşen karadelikler gibi olay ufkundaki her şeyi etkiler. Ancak kimi zaman düz kimi zaman ise kavisli, sürekli, kesintili, sığ veya derin oksidasyon süreçleri sadece birer aşınma değildir. Nefes almak gibi en temel yaşamsal faaliyet aslında bir çürümenin de tetikleyicisidir (…) paslanmak, yaşayabilmek için feda etmek zorunda olduğumuz her şeyin toplamı, bir gün sonunun geleceğini bilsek de yerçekimine direnirken aldığımız, o en insani hasarın bedelidir.” (Sinan Eren Erk’in yazdığı sergi metninden)

Sanatçı ile yapılan söyleşi ve sergi ile ilgili yorumlara aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz

Bizi paylaşın..