SERGİ | Evrim Özeskici, “Ben Kimim?”, Mira Koldaş Sanat Galerisi, Ankara

Evrim Özeskici’nin “Ben Kimim?” başlıklı solo sergisi 13-30 Ocak 2024 tarihleri arasında Şehit Mustafa Doğan Caddesi 41 / 7-A Yıldızevler Çankaya Mira Koldaş Art Gallery, Ankara’da.

“Ben Kimim?” kimliksiz ve kendi benliğini bulamamış bireylerin toplumda var olma çabasının adıdır. Bir pusula misali gideceği yönü arayan ve onsuz hayatın rotasını bulamayan bireylerin birer silüetidir, bu resimler.

José Ortega y Gasset’ın şu sözlerini daima anımsarım: “Eğer yaşam denen şey, aslında insanoğlunun kendisini yollarını tanımadığı, içine nasıl düştüğünü, dışına nasıl çıkabileceğini bilmediği bir ortamda kaybolmuş bulması demek olmasaydı, düşünce varolmazdı ve insanın anlama aygıtı ya gelişemezdi ya da organizmanın dehlizlerinde körelip kalırdı”

Belki de insanın kimlik serüveninde kendinin kayboluşuna tanık olması kaçınılmazdır (!)

Sergi topluma yönelik hem bir eleştiri getirmekte hem de kişilere yönelik bir farkındalık sağlamaktadır. Kim bilir, belki de bu kişiler çok yakınımızdadır.

Sanatçı ve Akademisyen
Evrim Özeskici

1984 yılında Çorum’da doğan Özeskici Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda Lisans (2007), Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı‘nda Yüksek Lisans (2010) eğitimini tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sanatta Yeterlik Programı Resim Anasanat Dalı‘ndan (2017) mezun oldu.

Özeskici resim yarışmalarından dört ödül aldı. On iki kişisel sergi açtı. İki yüze yakın ulusal ve uluslararası sergilere katıldı. Eserleri Amerika, İspanya, Türkiye, Ukrayna, Sırbistan, Bulgaristan, Polonya, Romanya, Finlandiya, Letonya, Romanya, Macaristan, İtalya ve Fransa‘daki koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü‘nde Doçent olarak görev yapmaktadır.

Bizi paylaşın..