SERGİ | Sinan Ayber “Ardıç Bedenden Gelen Sesler” Resim Sergisi, Ankara, Kuğulu Sanat Galerisi

Hepimiz iyi biliyoruz “Anlam” aşınmalarının yoğun olduğu bir zamanın içindeyiz. Artık olaylar karşısında “Anlam”ın yeri boş kalıyor. Tüm açıklayıcı sözlükler insan aklının acıklı durumunu yansıtıyor sanki. Karşılığı olmayan bu durumu hep birlikte inşa ediyoruz. Bana çekici gelen de işte bu durumdur. “Anlam alanını” terk ederek tersine bir durumun içine dalmak ve burada bir karşılık aramak… İzleyiciyi de benimle beraber anlamı olmayan alana çekerek olgu-anlam karşıtlığını işler üzerinden sorgulamak istiyorum. Acıklı olaylar, anlamlı metinler, sözlükler ve felsefi yazılar hepsi benim işlerimin ifadesinde bir alt katman olarak yer alıyor. İfadeyi etkili kılacak biçimleri (hem simgesel hem de kavramsal) yaşantı objelerinden seçiyorum. Bu süreçte ortaya çıkan biçimsel ilişkileri yönetmeye çalışıyorum. Bazen de onlar beni yönetiyor. İşler bazen üç boyutlu bazen kolaj ya da asamblaj bazen de boyasal teknik kullanarak oluşuyor. Sergi sunumunu estetik açıdan sınırlı bir kavrama odaklanarak gerçekleştirmeye çalışıyorum.Enstelasyon – 160×30 cm

Sinan Ayber Özgeçmiş

1961’de Ahlat’ta doğdu. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden 1990’da Başarı Ödülü alarak mezun oldu. 1993’te aynı üniversitenin Yüksek Lisans Programını başarıyla bitirdi.
Yurt içinde 5’i kişisel olmak üzere birçok karma sergiye ve sanatsal etkinliklere katıldı. 69.Devlet Resim ve Heykel Yarışmasında Jüri Özel Ödülü kazandı.
Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünde iki yıl baş dekoratörlük görevi yürüttü. Halen Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünde Sahne Ressamı olarak çalışmaktadır.

Bizi paylaşın..