SERGİ | Ankara, Fransız Kültür Merkezi, Xavier Claudel, Ankara’ya Hoşgeldiniz

Institut français Ankara, Ankara’nın başkent oluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 18 Mayıs – 23 Temmuz 2023 tarihleri arasında Xavier Claudel’in Ankara’ya Hoşgeldiniz adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Gururlu Ankaralılar olarak, Institut français Ankara, 2023 yılında Ankara’nın Başkent oluşunun yüzüncü yılını kutlamaya can atıyordu. Bilhassa, göz alıcı İstanbul veya Ege’nin incisi İzmir ile kıyaslanarak yahut da Başkent olmadan önce bir hiç olduğunu veya halen bir Başkent olamadığını ileri sürerek Ankara’nın sıklıkla haksızlığa uğradığı göz önünde bulundurulduğunda.  

Kendini kolayca belli etmese de, biraz daha yakından bakıldığında Ankara’nın hazinelerle dolu olduğunu görebiliriz. Xavier Claudel’in yaptığı gibi Ankara’yı didik didik etmek gerekir. Tıpkı Ankaraaxs ve Urbanwalks’un yaptığı gibi Ankara’yı “hikayeleştirmek” gerekir. Sakinleriyle tanışmak, tarihini öğrenmek gerekir. Ankara, hak edilen bir şehirdir.  

Bu yüzüncü yıl kutlaması, düşündüğümüzden daha fazla olan ‘Ankara Sevdalılarını’ bir araya getirme ve sunduğu hazineleri güncelleme fırsatı sunmaktadır.  

https://www.ifturquie.org/etkinlik/exposition-bienvenue-a-ankara/

Bizi paylaşın..