SERGİ | Ankara, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi, Petr Jan Juračka, Lukáš Synek, Šárka Bejdová, Modern Fotoğrafçılıkta, Bilim, Seyahat ve Doğa

Üç genç Çek bilim adamı ve gezgin, üç fotoğraf konusu. Sergi, Petr Jan Juračka, Lukáš Synek ve Šárka Bejdová’nın bilim, seyahat gezileri ve fotoğrafçılıktaki ilgi alanlarını birleştiriyor.  Her biri birden fazla profesyonel kariyere sahip, ancak bunları dengeleme çabası, dünyayı keşfederken özel bir karma görüş açısıyla sonuçlanıyor.

Birinci Konu, Çekya’nın güzelliğini gösteriyor. Avrupa’nın göbeğinde küçük bir ülke olabilir, ancak yine de özellikle kuşbakışı görünümünden çok sayıda muhteşem doğal yerler, atmosferik kasabalar ve pitoresk köyler sunabiliyor.   

İkinci Konu, Çek gezginlerin Türkiye dâhil egzotik ülkeleri nasıl gördüklerini yansıtıyor. Avrupalılar için egzotik, yerel halk için genellikle zor ama kültürel, tarihi ve peyzaj açısından gerçekten zengin. Bu konunun özel bir bölümü, Himalaya dağlarına yapılan alpinist keşif gezilerinden drone fotoğrafları ile sunulmaktadır.  

Üçüncü Konu, taramalı elektron mikroskobu ve floresan mikroskobu gibi gelişmiş görselleştirme yöntemleriyle alınan bilimsel görüntülerden bir seçki sunuyor. Yazarlar, bilimsel resimlerin bile güzel olabileceğini ve yüksek bir estetik değer getirebileceğini belgeliyorlar.  

Sergi 16 Eylül – 16 Ekim 2022 tarihleri arasında izlenebilir.

Bizi paylaşın..