SERGİ | Ankara, Cer Modern, Biçimler ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi

Çek Cumhuriyeti, ünlü Bohemya kristalleri ve yüz yıllardan bu yana süregelen dünyaca bilinen cam yapım geleneği ile Avrupa’daki en eski ülkelerden biridir. Ancak Çek Tasarımı bundan daha fazlası demektir! En iyi Çek şirketleri ile Çek tasarımcılarının yer aldığı Biçimler ve Biçim Verenler: Çağdaş Çek Tasarımı Sergisi, Türkiye’de bugüne dek gerçekleşen en büyük Çek Tasarım Sergisi olma özelliğini taşıyor.

Sergi, cam dışında mobilya, seramik, tekstil, mücevher, şık gözlükler ile Çek tasarımının modern tarihine küçük bir yolculuğu da içermektedir.

Sergi, üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; Çek Tasarımının Hikâyesi, Çek Cumhuriyeti’nde tasarımın 1918-2018 yılları arasındaki gelişimini ortaya koyup, geçen yüzyılda yaratılmış bazı ikonik objeleri ön plana çıkarmaktadır.

İkinci bölüm; Çek Tasarım Markaları, aydınlatma ürünleri ile cam eşyalara odaklanıyor, aynı zamanda efsanevi Çek markası TON’un mobilyalarından örnekler de bu ürünlere ilaveten sergileniyor.

Son bölüm olan Sanat Tasarımı, yaratıcılık, malzeme ve form çeşitliliğine bir tür serbest dalış. Bu bölümde genç nesilden olanların da dahil olduğu yirmiden fazla tasarımcının işleri sergileniyor.

Sergi 30 Ekim 2019 gününe kadar açık.

https://www.cermodern.org/shapes-shapers.html

Bizi paylaşın..