SERGİ | Ankara, Cer Modern, Genç Sanat 5

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Millî Mücadele’nin 100’üncü yılına ithaf edilen Genç Sanat: 5. Güncel Sanat Proje Yarışması’nda ödül alan eserler Ankara Cer Modern’de 23 Haziran 2019 tarihine kadar sergileniyor.

Türkiye’de güncel sanatı ve genç sanatçıları desteklemek üzere bu yıl “Şimdi Bir Şeyler Söylemek Lazım” temasıyla düzenlenen yarışmaya başvuran 306 eserden 50’si seçici kurul tarafından ödüle layık görüldü.

Yarışmada Başarı Ödülü alan 10 sanatçılar: Özgün Şahin, Veli Aras Yalçınkaya, Safigül Kurtyiğit, Ramazan Can, Kübra Gürleşen, Hazal Ünsal, Ebru Eş, Bestami Gerekli, Ece Kibaroğlu ve Melis Hatice Yamur.

Seçici Kurul Başkanı olan Derya Yücel şöyle diyor yarışma konusunda: “5. “Genç Sanat: Güncel Sanat Proje Yarışması” seçici kurulu olarak karşılaştığımız şey, katılımcı adayların sanat üretimlerinde kendini gösteren farklı varoluş dinamikleriydi. Seçki sürecinde, kimi zaman yoğun ve meydan okuyucu, kimi zaman sıradan ve gündelik olana övgü, kimi zaman da kaygılı bir içe dönüş ya da sosyal aciliyetlere işaret eden tavırlara dair bir sahne önümüzde belirdi. Bu bağlamda, 5. “Genç Sanat: Güncel Sanat Proje Yarışması” sanat üretimlerindeki farklı dinamizmleri ortaya çıkarırken yeni kuşak genç sanatçılar ve yapıtları arasındaki ilişkileri de gözlemleme fırsatı yaratıyor. Yarışma, aynı zamanda görsel sanatlar eğitiminin niteliği, sanatın problematikleri, güncel ve yaratıcı üretim teknikleri, sanatçıların bireysel ve sosyal hassasiyetleri ile sanatçıların arayışlarına dair genel bir sahne sunuyor.”

https://www.cermodern.org/gen%C3%A7-sanat-5.html

 

Bizi paylaşın..