SERGİ | Amsterdam, FOAM, Ara Güler, Bir Işık ve Gölge Oyunu

FOAM Fotoğraf Müzesi, Ara Güler Müzesi ve Polat Stüdyo tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Ara Güler – Bir Işık ve Gölge Oyunu adlı sergi, Amsterdam’da 23 Haziran – 8 Kasım 2023 tarihleri arasında izleniyor.  

Serginin koordinatörü Yasemin Bağcı, Foam Fotoğraf Müzesi salonunda sergilenen Ara Güler  fotoğraf sergisinin, Hollanda’da şimdiye kadar Ara Güler adına açılan en büyük sergi olduğunu ve sanatçının simge fotoğraflarının yanında ilk defa seyirciyle buluşan eserlerini de içerdiğini belirtti.  

Serginin ana eksenini Güler’in 1950’lere dayanan İstanbul fotoğraflarının oluşturduğu anlatan Bağcı, Sergi dört bölümden oluşmaktadır. Birincisi ‘ikonik’, ikincisi ‘tarihçi’, üçüncüsü ‘elçi’ ve dördüncüsü de ‘kişisel’ bölümlerinden meydana gelmektedir. dedi.  

Ara Güler’in fotoğraflarının yanı sıra sanatçının yaptığı 3 orijinal kitap maketi, gazete yazılarının kupürleri, 1950-1980 arasında yerli ve yabancı basında yayınlanmış röportajlarını içeren 20 efemeranın da yer aldığı sergide Güler’in “Kahramanın Sonu” adlı belgeselini de ziyaretçiler seyredebiliyor.

https://www.foam.org

Bizi paylaşın..