FESTİVAL | Ara Güler 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde

Bu yıl 17.si düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde üstad fotoğrafçı Ara Güler; hem yönetmenliğini yaptığı 1975 yılında çektiği Kahramanın Sonu filmiyle, hem de Fransız yapımcı/yönetmen Samuel Aubin tarafından çekilen ve kendisini konu alan Ara Güler, Bir Zamanlar İstanbul adlı filmle yer aldı.

Ara Güler 1975’te çektiği Kahramanın Sonu filminde I. Dünya Savaşı’nda çürümeye mahkûm edilen Yavuz Zırhlısı’nın 12 yıl boyunca süren sökülme hikâyesinin anlatıyor. Gösterim sonrasında Yeşim Ustaoğlu ile bir söyleşi gerçekleştiren Güler filmi büyük ekranda görmekten büyük heyecan duyduğunu söyledi: ‘‘Kahramanın Sonu’nu çekmeye 1970lerde başladım. Picasso’yla röportaj yaptığım zamanlara denk geliyor. Bu gemi 12 senede söküldü ve 12 sene boyunca çektiğim tüm o filmleri sakladım, numaralandırdım. Montajın ne kadar sürdüğünü hatırlamıyorum ama o da çok uzun süre sürdü.”

Yönetmenliğini Samuel Aubin’in yaptığı ve Ara Güler’in İstanbul’unu anlatan filmin ise tanıtımı şöyle: İstanbul’da yaşayanların en büyük şanslarından biri de, Ara Güler’in fotoğraflarının şehre ait bir görsel birikimi kendiliğinden zenginleştirmesi, farkında olmadan gördüklerinin onun gördüklerine eklenivermesi herhalde. Sayısız tarihi katmandan oluşan ve bu katmanların izleriyle aniden, herhangi bir köşe başında karşılaşabileceğiniz İstanbul’a onun fotoğrafları da başka bir katman ekliyor. Ara Güler, 50 yıldan fazla süredir İstanbul’un -onun deyişiyle deli saraylının anlarını yakalıyor. Hem şatafatlı ve mutlu günlerinde hem de biraz gözden düşmüş, kalbi kırılmış ama takıp takıştırmaktan vazgeçmemiş zamanlarında, her zaman sadık bir dost olarak. Ara Güler, Bir Zamanlar İstanbul, İstanbul sokaklarını, insanlarını ve hikayelerini tekrar ama yeni bir gözle görmemizi sağlayacak bir belgesel, bitmesini hiç istemeyeceğiniz bir zamanda yolculuk.

Ara Güler, Bir Zamanlar İstanbul filmi festivalin Ankara ayağında 4 Mart 2018 günü gösterilecek.

Bizi paylaşın..