SEMPOZYUM | AFSAD ULUSLARARASI KATILIMLI 8. FOTOĞRAF SEMPOZYUMU

DÜNYACA ÜNLÜ FOTOĞRAF SANATÇILARI ANKARA’DA BULUŞUYOR

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nin “Güncel Sanat ve Fotoğraf” konulu “Uluslararası Katılımlı 8’inci Fotoğraf Sempozyumu”; ülkemizden alanında isim yapmış akademisyen, küratör ve fotoğraf sanatçılarının yanısıra, ilk kez çeşitli ülkelerden dünyaca ünlü fotoğraf sanatçıları, yazar ve sanat eleştirmenlerinin de katılımı ile renklenecek…

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, 17-18-19 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek Sempozyumda;

ABD’den Terry Barrett; İngiltere’den David Bate; İtalya’dan Chiara Capodici; Fransa’dan Boris Rogez; Bangladeş’den Shahidul Alam; panelist olarak katkı verirken, İran’dan Seyed Ehsan Bagheri; organizasyonda bildirisi ve fotoğrafları ile yer alacak…

SANATÇILAR HAKKINDA:

TERRY BARRETT – ABD:

Barrett; tüm dünyada tanınan sanat ve fotoğraf eleştirmeni, yazar ve akademisyendir. ABD’de Ohio Devlet Üniversitesi’nde ve bir çok farklı üniversitede sanat eleştirisi ve estetik konularında dersler vermektedir. Ülkemizde de; ‘Sanatı Eleştirmek’, ‘Fotoğrafı Eleştirmek’, ‘Neden Bu Sanat?’ adlı üç kitabı bulunan Barrett’in çeşitli dillere çevirilmiş çok sayıda kitabı bulunmaktadır. Her yaştan kişilere ve özellikle üniversite öğrencilerine sanat eğitimi vermekte, pek çok kitapta bölüm yazarlığı, editörlük yapmakta, müzelere, sergi salonlarına danışmanlık hizmeti vermekte ve sanat eleştirmenliği konularında çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirmektedir.

DAVID BATE – İNGİLTERE

Londra’da yaşayan görsel sanatçı ve yazar olan Bate; Westminster Üniversitesi’nde profesör olarak akademik hayatına devam etmektedir. Fotoğraf, sanat ve avangard kültür ve üzerine yaptığı çalışmalar ile bilinen sanatçı, 1990’larda dijital fotoğraf süreçlerine deneysel yaklaşan ilk İngiliz fotoğrafçılar arasında yer almıştır. İşlerinde avangard ve gerçeküstücü estetik hakimdir. Yazdığı kitaplar arasında, Türkçeye de çevirilen “Photography and Surrealism” ve “Photography: Key Concepts” de yer almaktadır.

CHİARA CAPODİCİ – İTALYA

Aktif olarak fotoğrafla uğraşan Capodici; Üretim ve İletişim sektörlerinde çalışmış, Roma Uluslararası Festivali Fotografia’da yardımcı sanat direktörü olarak görev yapmıştır. İtalya’da ve yurtdışında başta foto-kitap üretimi ve küratörlüğü olmak üzere yayın dünyası üzerine sergiler ve atölyeler düzenlemiştir. Ocak 2017’de açtığı Leporello adlı kitabevi, aynı zamanda kitaplara ve imgelere odaklı proje geliştirme mekanı ve sergi alanı olarak kullanılmakta ve görsel kültüre multidisipliner ve geniş açıdan bakan yaklaşımların tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacını taşımaktadır.

BORİS ROGEZ – FRANSA

Arles’teki École Nationale Supérieure de la Photographie’den mezun olan Rogez, fotoğraf sanatçısıdır. Gerçekliği bozan ve kurgu ile belge arasındaki sınırı bulanıklaştıran bir fotoğrafçılık uygulaması geliştirmiştir. Boris Rogez; Sanatsal uygulamasına paralel olarak, Sensitive Destin derneğinde fotoğrafçı-konuşmacı olarak görev almakta ve aynı zamanda Kuzey Pas-de-Calais bölgesinde fotoğrafçılığın oluşturulması ve yayılması için çalışmaktadır.

SHAHİDUL ALAM – BANGLADEŞ

Kimya alanında doktorası olan Shahidul Alam, sonrasında sosyal adalet konularına odaklandığı fotoğraf çalışmalarına başlamıştır. Drik and Majority World ajansı, Pathshala South Asian Media Enstitüsü ve Chobi Mela festivali kurucularındandır. Royal Photographic Society’nin onur üyesi ve Sunderland University’de ziyaretçi akademisyendir. World Press Photo jürisine başkanlık yapmıştır. Kitabı “My Journey as a Witness”, Life Magazine’in önceki fotoğraf editörü John Morris tarafından “bir fotoğrafçı tarafından yazılan en önemli kitap” olarak tanımlanmıştır.

SEYED EHSAN BAGHERİ – İRAN

Fotoğraf Sanatçısı, yazar, film yönetmen ve yapımcısı olan Bagheri, Tahran İlmi Karbordi Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmakta ve Reklam Psikolojisi, Fotoğraf Terapi ve Fotoğraf sanatı dersleri vermektedir. Çeşitli fotoğraf derneklerinin üyesi ve İran Fotoğrafçılar Evi Başkanı da olan Bagheri; ‘Tahran Metrosu Foto Hikayesi’ Kitabının da yazarıdır.

Bizi paylaşın..