Fotoğraf Sanatçısı Tuğrul Çakar Hayatını Kaybetti

1946 yılında Sakarya’da doğdu. Yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde tamamladı. Fotoğraf çalışmalarına 1978 yılında başlayan ve ilk kişisel sergisini 1985 yılında Londra’da açan Çakar, 40 yıllık fotoğraf hayatına bir çok kişisel ve karma sergi, saydam gösterisi, albüm sunumları ve söyleşilerin yanı sıra ulusal ve uluslararası alanda düzenlenen birçok fotoğraf yarışmasında seçici kurul üyeliği yapmıştır.  Gazi, Hacettepe, Başkent ve Bilkent Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak hizmet vermiş; fotoğraf derneklerinde kişisel atölye eğitimleri sunmuştur.

Çok sayıda fotoğrafı ödüle değer bulunan Tuğrul Çakar, Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) tarafından ” AFIAP ” ünvanı ile onurlandırılmıştır. Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) ile Fotoğraf Sanatı Derneği  (FOTOGEN) üyesi olup, Fotoğraf Sanatı Kurumu’nun (FSK) da kurucu üyesidir. AFSAD ve İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) onursal üyesidir. AFSAD Fotograf Dergisi’nin kurucuları arasında yer almıştır.

Fotoğraf yazıları ve öykü denemelerini de çeşitli kitaplarla taçlandırmıştır. ‘’Suya Çağrı’’ (sergi kataloğu), ‘’Fırat’ı Beklerken’’ (albüm), ‘’En Uzaktaki Gri’’, ‘’Akşamüstü Yine Hüzün’’(öykü), ‘’İki Hayat Çek Usta Birbuçuk Bol Acılı Negatif’’(öykü), ‘’Cam Evlerin Kadınları’’(albüm), ‘’İnsanlık Halleri’’ (albüm), ‘’Fotoğraf Yazıları’’ (fotoğraf yazıları) ve ‘’Denemeler’’ (öykü) basılı öykü ve albümlerindendir.

Bizi paylaşın..