PROJE | Murat Germen, Büyük Yıkım

Kent, mimarlık, çevre odağındaki çalışmalarıyla tanınan sanatçı, akademisyen ve şehir plancısı Murat Germen, 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından Adıyaman, Maraş ve Hatay’daki yıkımın fotoğraflarla kaydını tuttu.

Üç kentte, 2700 kare fotoğraf çeken Murat Germen, mimari ve kent belleği hakkında detaylı bilgiler sunacak bu kıymetli arşivi, haritacılar, inşaat mühendisleri, hukukçular, mimarlar, şehir plancıları ve siyasetçilerin kullanımına açacak.  

Fotoğrafların tamamında konum bilgisi ve deprem öncesi fotoğrafları ile karşılaştırma olanağı var.  

Şöyle diyor Murat Germen proje konusunda: Bunun için, coğrafi konum bilgisi içeren fotoğraflarımdan yola çıkarak Google Haritalar’da lokasyon belirledim ve “Google Street View” olarak anılan sokak fotoğrafları evreninden aynı açıyla ekran görüntüsü aldım. Kullanılan lens ve çekim açısı farklılıklarından kaynaklanan hafif bazı görsel tutarsızlıklar olsa da içerik tümüyle aynıdır, güvenle bakabilirsiniz. Karşılaştırma yapmamın nedeni; ne tür binaların enkaza dönüşebildiklerini, “yumuşak kat” olarak adlandırılan ve zemin katta ticari işlev içeren dükkanların olmasının yıkımları nasıl etkileyebildiğini, bölgedeki bina stokunun mimari/inşai kalitelerini, tarihi yapıların hangilerinin zarar gördüğünü göstermek.  

Projeye Kültür Meclisi‘nden erişebilirsiniz.

Bizi paylaşın..