MAGNUM ÜYESİ EFSANEVİ FOTOHABERCİ ABBAS ÖLDÜ.

Magnum üyesi İran asılı efsanevi fotohaberci Abbas 25 Nisan 2018 günü Paris’de 74 yaşında öldü.

Abbas yaklaşık 60 yıllık kariyerinde Bangladeş, Kuzey İrlanda, Vietnem, Şili, Küba, Orta Doğu ve Güney Afrika’da pek çok haber/belgesel fotoğraf çalışmalarıyla çok büyük bir ün kazandı. Uzun yıllar Meksika’daki yaşamı belgeleyen Abbas, yaşamı boyunca dinlere ve dinlerin toplumdaki izdüşümlerinin izlerini sürerken, siyasi, dini ve sosyal yaşamın çalkantılı/sorunlu olduğu bölgelerde yoğun olarak çalıştı.

Sipa ve Gamma ajansları için çalıştıktan sonra, 30 yılı aşkın bir süreyi geçirdiği Magnum’a geçen Abbas, ajansın en önde gelen fotoğrafçılarının başında geliyordu.

Abbas bir söyleşisinde şöyle demiş: Fotoğrafta iki yaklaşım var; biri ışık ile yazmak, diğeri ise ışıkla çizmek. Henri Cartier-Bresson ve izinden gidenler ışık ile çizerler, eskiz yaparlar. Tek görüntü her şeydir. Benim için ise hiç bir zaman tek nokta yoktur. Her bir fotoğrafım daima bir serinin parçalarından biridir. Şüphesiz her bir fotoğraf başlı başına kendi değerine sahiptir, ama aslında daha büyük olan bir bütünün parçası olarak değer taşır.

Bizi paylaşın..