Hieronymus Bosch 21. Yüzyılda

15. ve 16. yy Rönesans’ın kuzey temsilcilerinden Hollandalı ressam Hieronymus Bosch’un ‘’Dünyevi Zevkler Bahçesi’’ isimli eseri CerModern ve Reo-tek iş birliğinde hazırlanan “7 Zamansız Günah” adlı dijital sergi ile 2 Mart – 2 Haziran tarihleri arasında CerModern’de.

İnsanın günahkâr doğasını ve döneminin dini inançlarını metaforik bir anlatımla derinlemesine ele alan ‘’7 Zamansız Günah’’ sergisi, Bosch’un özgün tarzında eğitilmiş yapay zeka modelini sanatsal bir araç olarak kullanarak bu eserde işlenen “Yedi Ölümcül Günah” konseptiyle yirmibirinci yüzyılın günahlarına ve modern yaşamın çeşitli yönlerine eleştirel bir bakış sunuyor.

Günümüz toplumunun karmaşık ahlaki yapılarına dokunan 10.000 görselle oluşturulan koleksiyondan alınan seçki Flow Digital Theatre’ın 70 metre ve 360 derece sahnesinde izleyicileri Bosch’un eserinin içine çekiyor ve imgeler Brueghel’in şiirleriyle açıklanarak, Bosch ve Brueghel’in arasındaki ilişkiyi de gözler önüne seriyor.

Proje Koordinatörleri: Zihni Tümer ve Refik Toksöz

Yaratıcı Ekip: Alper Akdağ, Feride Eylül Ünal, Abdullah Erkoç, Elif Kalender, Nermin Kübra Balı, Simge Toksöz, Hazal Kılıç, Esma Meydan

Ses Tasarım: Dersu Doğan


Sergi ile ilgili Nur Yıldız’ın yazısı
Bizi paylaşın..