HAKKINDA

AFSAD ve KONTRAST

1977 yılında Ankara’da kurulan ve 1991 yılında “Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsünü alan Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD); fotoğraf sanatının yaygınlaştırılması, geliştirilmesi, fotoğraf eğitimi ve fotoğrafa ilgi duyanların dayanışması amacıyla çalışmalarını sürdüren bir dernektir. Ankara merkezli olmasına rağmen çalışmalarını ulusal ve uluslararası ölçekte ve gönüllü katkılarla sürdürür.

Bir sivil toplum örgütü olarak üstlendiği misyonların yanında AFSAD’ın en önemli etkinlikleri arasında; herkese açık olarak yapılan kuramsal ve uygulamalı temel ve ileri düzey fotoğrafçılık eğitim seminerleri, sergi ve gösteri çalışmaları, fotoğrafın felsefesi ve kuramsal yapısının tartışıldığı sempozyumlar ve seminerler ile fotoğraf dünyasına kalıcı eserler kazandıran proje bazlı fotoğraf çalışmalarını sayabiliriz.

KONTRAST, 2003 yılından beri, AFSAD’ın süreli dergisi olarak yayımlanmaktadır. Dergi, bu tarihten önce, 1978 – 1993 yılları arasında, oldukça geniş kitlelere ulaşan FOTOGRAF adlı derginin de bir devamı olarak yayın hayatına başlamıştır. Bu iki dergi uzun yıllar fotoğrafa ilgi duyanların takip ettikleri bir yayın olmuştur.

Son yıllarda sayısal teknolojinin gündelik yaşama girmesiyle fotoğraf yayınları çok büyük bir hızla değişti ve çok yaygınlaştı. Bunun sonucu olarak; hem fotoğraf paylaşımı farklılaştı ve çeşitlendi, hem de diğer sanat dallarıyla etkileşimi arttı. Kendi başına büyük bir disiplin haline geldi, kuramını ve felsefesini oluşturdu.

Biz de bu nedenlerle yeni yayın ekibi olarak daha görsel, içerik olarak daha zengin ve günceli yakından izleyen bir dergi için çalışmalara başladık. Sayı 51’den itibaren, daha farklı tasarım ve içerikte bir Kontrast ile karşılaşacaksınız.

Dergi Yayın Ekibi, AFSAD’ın hemen her projesinde olduğu gibi, yayınlandığı her dönemde tamamen gönüllülük esasına göre ücretsiz olarak çalışmaktadır. Bu yüzden dergimize vereceğiniz her türlü katkı, fotoğraf dünyasına vereceğiniz bir katkı olacaktır.