BİENAL | Sinopale 7, Burada ve Nerede/ Yerin Politikası

“Burada ve Nerede/ Yerin Politikası” başlığıyla bu yıl 7.si düzenlenen Sinop Bienali 15 Ağustos- 20 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılıyor. Bienalin paralel etkinlikleri Aralık 2019’a tarihine kadar İstanbul, Berlin ve Stockholm’de devam edecek.

Bienalin küratörlüğünü Mona Mahall ve Aslı Serbest üstleniyor. İkili, kolektif çalışmalarına 2007 yılından beri Berlin merkezli olarak devam ediyor. Araştırma odaklı yaklaşımlarında, çeşitli medyalar aracılığıyla mekanı kuran ve yansıtan ikili bienal metninde kavramsal çerçeveyi şöyle çiziyorlar: Sinop Bienali, yerleştirilmiş uygulamalara ve işbirliğine dayalı süreçlere dayanmaktadır. Anadolu’nun Karadeniz Bölgesi’ndeki çeşitli yöreleri keşfetmek için Türkiye’nin en kuzeydeki sahil kenti olan Sinop’un merkezinde bulunan “Hal” pazar yerinde başlangıç ​​noktamızı buluyoruz. Kolektif rotalara ilerleyerek, çeşitli geçmişleri, deneyimleri ve sanatsal araştırmaları yerel jeopolitik ve sosyo-politik gerçekliklerde, Karadeniz’in arşivsel nitelikteki ve kolonileştirilmiş yeryüzü biçimlerinde ve su kütlesinde olmak üzere, yerinde derlemeyi amaçlıyoruz. Tüm bu unsurlar ulus devletlerin de üzerindedir ve geçmiş ile gelecekten parçalar içerirler; Soğuk Savaş zamanlarından bir Rus casus balinasının hatırasının yanı sıra tonlarca plastikle birlikte karanlık denizin derinliklerinde tamamen bozulmamış antik gemiler birliktedirler. Hepsi de, belirli ilişkilerin ve törelerin, siyasi direniş ve tarihi ısrara ilişkin eylemlerin, kasıtlı olsun ya da olmasın buradan ayrılanlardan ve gelenlerin hareketlerinin yer aldığı alanlardır.

Katılımcı sanatçıların bazıları şöyle: Mobile Albania, The Dynamic Archive, Mehtap Baydu, Banu Cennetoğlu, Fulya Erdemci, Annika Eriksson, Ana Filipovic, Marina Fokidis, Kevser Güler, Pauline Curnier Jardin, Angela Melitopoulos, Şener Özmen, theater.prekariat, Hito Steyerl, Johannes Vogel, Sheri Wills, Brian Kuan Wood.

https://sinopale.org/

Bizi paylaşın..