Yücel Dönmez’in İzinsiz Kullanılan Fotoğrafları Tartışma Yarattı.

Telif hakkı Yücel Dönmez’de olan ve zamanında And kartpostal firması tarafından basılmış kartpostalların, Nur Koçak ve Vahap Avşar gibi kavramsal sanatta bilinen iki isim tarafından  izinsiz olarak kullanılması ve satışa sunulması tartışma yarattı.  

Yücel Dönmez, 1970’li yılların başında askerlerin ve genç insanların sevgili ilişkilerini anlatan çekimler yaptı. Amacı silah ile anılan askerin aslında duygusal, sevgi, ilişki, aşk, aile özlemi içinde olduğunu ve toplumda sevgi, aşk hasretini en yoğun yaşayan kesimde bulunduğu göstermekti. O çekimler, aradan geçen onyıllar sonra Nur Koçak ve Vahap Avşar tarafından izinsiz bir şekilde SALT ve Arter gibi galerilerdeki sergilerde kullanılmaya başladı. Hatta fotoğraflardan biri 32 bin 900 liraya koleksiyonerlere satışa çıkarıldı. Dönmez şimdi hakkını arıyor ve şu soruyu soruyor: Bir sanatçı her istediği görseli izin almadan kullanabilir mi? 

Konunun sosyal medyada “emek hırsızlığı” diye nitelenmesine karşın Dönmez yaşananları “Emeğe saygısızlık” ve “sanatta intihal” sözleriyle tarif ediyor.

Ayrıntılı bilgi için: Sanatatak ve Artkritik

Bizi paylaşın..