SİNEMA | SALT Sineması Ankara’da Başladı.

SALT tarafından Avrupa müzeler konfederasyonu L’Internationale’nin Our Many Europes – Avrupalarımız projesi kapsamında hazırlanan SALT Sineması, 2 Ekim – 20 Kasım 2019 tarihleri arasında sekiz haftalık bir programla Ankara’da Oran’daki Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Yeni bir dünya düzeninin kurulduğu 1990’lar, nice toplumsal dönüşümün meydana geldiği, gündelik alışkanlıklar ve gelecek beklentilerinin değiştiği, şehir mekânının 21. yüzyıl tasarılarına göre biçimlendirilmeye başlandığı bir dönem oldu. Soğuk Savaş sonrası siyasi, ekonomik ve teknolojik gelişmeler “küresel kent” ve “markalaşma” etiketi altında yapılı çevreye yansıdı. SALT Sineması, bu on yılın coğrafyaya göre ayrışan etkilerine Avrupa şehirleri odağında bakıyor.

Perşembe Sineması 2019 programından seçili filmleri başkentte sunan SALT Sineması, Sırbistan’dan İngiltere’ye, İtalya’dan Transdinyester’e uzanan bir şehir hikâyeleri seçkisiyle Avrupa’nın 90’lar mirasının günümüz dünyasındaki yerini sorguluyor.

Programda yer alan filmler için.

Bizi paylaşın..