SERGİ | Siemens Healthineers Türkiye, Algoritmalar ve Bitkiler (Çevrimiçi)

Tıbbi görüntüleme cihazları alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketi Siemens Healthineers, bitkileri bambaşka bir bakış açısıyla ele alan Algoritmalar ve Bitkiler başlıklı çevrimiçi sergisini izleyicilerin beğenisine sundu.  

Füsun Taşkın

Siemens Healthineers Türkiye’nin hayata geçirdiği bilim, sanat ve teknoloji arasında bağ kurarak sıra dışı bir sergi projesi olan Algoritmalar ve Bitkiler, sanat tarihçisi Seda Yörüker küratörlüğü ve Prof. Dr. Ercan Karaarslan’ın danışmanlığında radyoloji uzmanları tarafından tomografi, emar (MR), mamografi makinelerinde çekimi yapılan bitkileri izleyici ile buluşturuyor.  

M. Fatih Erbay

Sergi tarihsel referansını Siemens’in 1979 yılında Almanya’nın Erlangen kentinde üretimini gerçekleştirdiği emar makinesinde ilk çekimini bir insan yerine dolmalık biberde yapmasından alıyor. Bu dolmalık biber çekimi Erlangen’deki Siemens Healthineers MedMuseum’da sergileniyor.

Muhteşem Ağıldere

Sergide zeytin, kivi, bezelye, mimoza, ceviz, selvi, ananas, lahana, avokado, nar gibi tümü Türkiye coğrafyasında yetişen bitkilerin Siemens Healthineers tıbbi görüntüleme cihazlarında gerçekleştirilmiş çekimleri yer alıyor.  Sergiyi buradan gezebilirsiniz.

Kaynak: https://www.artfulliving.com.tr

Bizi paylaşın..