SERGİ | New York, Hauser & Wirth’s Gallery, Cindy Sherman

Günümüzün en önemli fotoğraf sanatçılarından Cindy Sherman’ın son dönem çalışmaları New York’ta Hauser & Wirth’s Galeri’de 18 Ocak-16 Mart 2024 tarihleri arasında sergileniyor.  

Yaklaşık 30 yeni eserin yer aldığı sergi, Sherman’ın 1970’lerin sonlarında kar amacı gütmeyen Artists Space’te artık ikonik hale gelmiş olan İsimsiz Film Kareleri’ni sergilediği ve günümüzün en tanınmış ve etkili sanatçılarından biri haline gelmesini sağlayan kariyerini başlattığı tarihi SoHo bölgesine dönüşünü simgeliyor. 

Sherman bu son serisinde, katmanlı ayrıntıları vurgulamak ve benliğin şekillendirilebilirliğinin altını çizmek için dijital manipülasyonu kullanarak tamamen yeni karakterler oluşturmak üzere kendi yüzünün çeşitli unsurlarını kolajlamıştır. Tamamen yüz ve başının detaylarına odaklanmak için herhangi bir mizansenden kaçınarak dış bağlamı ortadan kaldırmış.   

Bu parçalanmış figürleri yaratmak için Sherman kendi yüzünün izole edilmiş bölümlerini -gözler, burun, dudaklar, deri, saçlar, kulaklar- fotoğrafladı ve sonra bunları temel bir görüntü üzerine kesti, yapıştırdı ve çarpıttı, sonuçta tamamen yeni bir yüz inşa etti, yapıbozuma uğrattı ve sonra yeniden inşa etti.  

Cindy Sherman 2023 başlıklı bir katalog da sergiyle birlikte yayınlandı.  

Hauser & Wirth

Bizi paylaşın..