SERGİ | “Love/ 사랑”, Yang Dae Won, Artapolis Sanat Galerisi, Ankara

Güney Koreli sanatçı ’un “Love/ 사랑” Solo Sergisi 15 Ocak- 25 Ocak 2024 tarihleri arasında Artapolis Sanat Galerisinde izlenebilir.

Küratörlüğünü Berna Demirhan’ın yaptığı sergi Üsküp Caddesi üzerinde 15/A-15/B Çankaya Ankara adresinde sanatseverleri bekliyor.

Sanatçı Yang Dae won, insanların ve toplumun yaşadığı çeşitli sorunları öz ve sembolik imgelerle basitleştirerek veya insanın bencillikten kaynaklanan savaş ve şiddet içeren toplumsal, siyasi sorunlara şüpheyle yaklaşarak yaralanmış insan figürünü, yazılı anlam ve şekil içinde alegorik olarak sunan bir ressam.

Bu sergide sanatçının geleneksel Kore kağıdı olan Hanji üzerine ‘Aşk’ temasını Hangıl ve İngilizce harflerle ifade ettiği toplam 20 eseri sergilemektedir.

‘Aşk’ insanın özünde en pozitif öğedir ve aynı zamanda evrenseldir, büyük değeri olan ortak bir dil olarak kabul edilir. İnsan, öz sevgiden başlayarak aile, sevgili, arkadaşlar gibi insani ilişkilerinde sergilenen çeşitli özelliklere sahip sevgiyi hayata geçirmektedir. Ancak, felaketler ve savaş gibi çeşitli sorunlar nedeniyle modern toplumda bu anlam bozulmaktadır.

Sanatçı, bu sergide bozulmuş aşkın anlamını ve değerini yeniden kazanmak için aşkı temsil eden ‘LOVE’ kelimesini biçimlendirdiği ‘love-red’ serisi, modern insanın aşkını ifade eden ‘LOVE-bluewing’ serisi, Kore Joseon dönemi geleneksel ressamı Sin Yun-bok’un eserlerini yeniden yorumladığı’연인 lover’serisi, dini bir karakter taşıyan’사랑’,’말씀’,’ 속’ gibi Kore alfabesi karakterlerinde aşkı, LOVE’ı çözümler ve yeniden düzenlerken, aşkın anlamını ve mesajını öz ve sembolik bir şekilde içeren eserlerle sunmaktadır.

Kore’nin geleneksel Hanji ve Hangıl’ın güzellikleri ile aşkın anlamını iletmeyi amaçlamaktadır. 1950 Kore Savaşı’ndan 2023 Türkiye depremine kadar tarih boyunca paylaşılıp empati duyulan tarihsel acı ve üzüntüyü yansıtarak, Kore ve Türkiye’nin kardeş ülkeler olarak ikili ilişkilerine katkıda bulunacak bir kültür alışverişinin temelini atmaktadır.

Bizi paylaşın..