SERGİ | Los Angeles, M+B Photo, Norm Clasen, Titled (Cowboy)

1939 doğumlu Amerikalı fotoğrafçı Norm Clasen, Amerikan Vahşi Batısı’nın derlemesi olan fotoğraflardan oluşan bir sergi açtı.

Sergiyi önemli kılan ise, yine Amerikalı bir fotoğrafçı olan ve aşırdığı fotoğrafları kesip, biçip, büyültüp, küçültüp  yeniden yorumlayarak sunan Richard Prince’in kullandığı fotoğrafların orijinalleri olması.

Norm Clasen doğa aşkıyla başladığı fotoğrafçılık yaşamında Amerikan Vahşi Batısı olarak zihinlerde yer etmiş, simgeleşmiş fotoğraflar üretti. Daha sonraki yaşamında reklam ve tanıtım fotoğrafına doğru yönelen Clasen, 1978 yılından itibaren 13 yıl boyunca Philip Morris firmasının ürettiği Marlboro sigaralarının tanıtım fotoğraflarını çekti. Ancak o dönemde telif için herhangi anlaşması olmayan Clasen’in fotoğrafları daha sonra Richard Prince tarafından aşırılarak manipüle edilip yeniden üretildi. Bu fotoğraflardan biri daha sonra 2014 yılında 3,077,000 Dolara satıldı. Halen dünyada bugüne kadar satılan en pahalı sekizinci fotoğraf ünvanına sahip. Bunun kabul edilemez bir şey olduğunu savunan Clasen, sergisinden elde edeceği gelirin bir bölümünü Amerikan Fotoğraf Sanatçıları derneğine aktararak, bu tip telif hakkı savunma davalarında kullanılması için bir girişimde bulunmuş.

Marlboro reklamında kullanılan orijinal fotoğraf ve Richard Prince’in manipüle ettiği fotoğraf.

Norm Clasen’in ilk elden orijinallerini sunduğu sergisi 21 Nisan günü bitiyor.

https://www.mbphoto.com/

Bizi paylaşın..