SERGİ | Londra, The Photographers’ Gallery, Manuel Álvarez Bravo, Photopoetry

Çok genç yaşında kamu görevlisi olarak çalışırken kamerayla tanışan Álvarez Bravo, yabancı fotoğraf dergilerinde çalışmalarını izlediği Edward Weston, Tina Modotti gibi sanatçılardan etkilenmiştir. Bu sanatçılarla daha sonra tanışarak Meksika avangard sanatçılar arasında yer alan Diego Rivera ve Frida Kahlo ile de bir arada olma şansını yakalamıştır. Bu dönemden sonraki çalışmaları kimlik politikaları ve Meksika duvar resimleri hareketinin izlerini taşır.

1930’ların ortalarında çağdaşları olan Henri-Cartier Bresson ve Walker Evans ile birlikte sergilere katılmış, Edward Steichen tarafından organize edilen ve dünyayı dolaşan grup sergisinde yer almıştır.

Bravo; hayranı olduğu Meksika’nın gündelik yaşantısını muhteşem şiirsel bir ifadeyle fotoğraflarında ortaya koymuş ve bu nedenle de 20. Yüzyılın Latin Amerika Fotoğrafında kendisine çok önemli bir yer edinmiştir.

8 Eylül 2019 tarihine kadar izlenebilecek sergi boyunca Bravo’nun nadir bulunan platin ve gümüş jelatin baskı fotoğrafları da satılıyor.

https://thephotographersgallery.org.uk/

Bizi paylaşın..