SERGİ | Londra, Saatchi Gallery, Edward Burtnysky: Extraction/Abstraction

Çalışmalarını insan elinin gezegen üzerindeki etkilerine tanıklık etmeye adamış olan dünyaca ünlü Kanadalı fotoğraf sanatçısı Edward Burtynsky’nin 40 yılı aşkın kariyeri boyunca gerçekleştirdiği en kapsamlı sergi olan Extraction/Abstraction (Ayıklama/Soyutlama) 14 Şubat-6 Mayıs 2024 tarihleri arasında Londra Saatchi Gallery’de. 

Küratörlüğünü Marc Mayer’in yaptığı sergide Burtynsky’nin 94 geniş formatlı fotoğrafının yanı sıra 13 yüksek çözünürlüklü duvar resmi ve bir artırılmış gerçeklik (AR) çalışması yer alıyor. 

Sergi, Burtynsky’nin yaşamı boyunca gözlemlediği insanlığın doğal dünyaya müdahalesini ve endüstriyel süreçlerin çevresel sonuçlarını ortaya koyuyor.  

Burtynsky şöyle diyor sergi hakkında: Kırk yılı aşkın bir süredir modern uygarlığın gezegenimizi nasıl dramatik bir şekilde dönüştürdüğüne tanıklık ediyorum. Sergide yer alan büyük boy fotoğraflarımın yarattığı farkındalık hiç bir dönemde şu anda olduğu kadar önem kazanmamıştı. Serginin bu konulara dikkat çekmesini ve geniş tabanlı bir eylem için harekete geçilmesini umut ediyorum.  

Serginin tanıtım videosuna buradan, sanatçının diğer çalışmalarına da buradan erişebilirsiniz.  

https://www.saatchigallery.com

Bizi paylaşın..