SERGİ | Londra, Huxley-Parlour Gallery, Vivian Maier: Colour Photographs

Vivian Maier daha az bilinen renkli fotoğraflarıyla Huxley-Parlour Galeride.

Yaşamını 40 yıldan fazla profesyonel çocuk bakıcısı olarak geçiren Vivian Maier, bu dönem süresince boş zamanlarında Chicago ve New York kentlerinde gündelik hayatı, sokaktaki yaşamı ve kendini de kurgulayarak çektiği fotoğrafları hiç bir zaman paylaşmadı. Maier 83 yaşında öldüğünde ardında 150,000’den fazla basılı fotoğraf, saydam ve yüzlerce banyo edilmemiş film bıraktı.

Bu müthiş fotoğraf arşivinin bulunuşu da ilginç. Arşiv Vivian Maier’in kiraladığı bir depodaki dolapta 2007 yılında John Maloof tarafından tamamen tesadüf eseri gün yüzüne çıkmış. Maloof bu hazine üzerinde epey çalışmış ve Maier’in fotoğrafları 2010 yılından sonra dünyanın çeşitli ülkelerinde müze ve galerilerde sergilenmeye başlanmış. John Maloof 2013 yılında tüm bu öyküyü anlatan Finding Vivian Maier adlı bir belgesel film de çekmiş. Film belgesel dalda Oscar’a aday gösterilmiş.

Vivian Maier 35 mm makina ile fotoğraf çekmeye başladığı son 30 yılda renkli fotoğrafa geçmiş. Bu dönemde 40,000’in üzerinde Ektachrome saydam çekmiş. İlk dönemlerindeki siyah/beyaz fotoğraflarına göre daha soyuta yönelen Maier ayrıca buluntu nesneler, grafitiler ve gazete görüntülerini de kullanmış.

Joel Meyerowitz’in “Renkli fotoğrafın ilk şairi” olarak tanımladığı Vivian Maier’in renkli fotoğrafları 14 Eylül 2019 gününe kadar görülebiliyor.

https://huxleyparlour.com/exhibitions/vivian-maier-colour-photographs/

Bizi paylaşın..