SERGİ | İstanbul, Pilevneli Dolapdere, Refik Anadol, Makine Hatıraları: Uzay

Refik Anadol yeni kişisel sergisi Makine Hatıraları: Uzay ile 19 Mart – 25 Nisan 2021 tarihleri arasında Pilevneli  Dolapdere’de.   

Sergi, “Hatıralar” ve “Düşler” başlıklı, birbiriyle ilişkili iki bölümden oluşuyor. Bölümlerin her biri insanlığın uzay keşiflerine farklı bir estetik perspektif ve tematik yönelimle yaklaşıyor. Anadol’un uzay araştırmalarıyla ilgili en son verileri görselleştirmek amacıyla başlattığı projeleri kolektif olarak tecrübe edilen sanatsal ifadelere dönüştüren bu bölümler, yapay zekanın görünmez bilgileri nasıl toplayıp açığa çıkardığını anlatan simülasyonlardan oluşuyor. Sergi hakkında art50.net’de yayınlanan ayrıntılı bilgi ve Anadol ile yapılan söyleşiye buradan erişebilirsiniz.  

Son dönemde en çok ses getiren ve izleyici çeken sergi hakkında sanat dünyasında da çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Bu konuda Ayşegül Sönmez’in yayınladığı eleştiriye buradan, Ali Artun’un eleştirisine, buradan ve Billur Tekkök Karaöz’ün değerlendirmesine de buradan erişebilirsiniz. 

Refik Anadol eleştirilerde dillendirilen “Sanat bunun neresinde” sorusuna, Serfiraz Ergun ile yaptığı söyleşide şöyle yanıt veriyor: “Sanat, teknoloji ve bilim, kamusal alanda bir araya geliyor ama aynı zamanda izleyiciye sorular da sorduruyor. Bir makinenin hatırasından bir hayal çıkaran bir kavram ve ondan ortaya çıkan yapay zekâ sineması. Veri resmi, veri heykeli, yani hayal gücü sınırını zorlayabilmek işin kilit noktası. İşte sanat burada yatıyor.”

Refik Anadol’un Kültigin Kağan Akbulut ile yaptığı ayrıntılı söyleşiyi de burada bulabilirsiniz.

https://www.pilevneli.com

Bizi paylaşın..