SERGİ | İstanbul, Pera Müzesi, Isabel Muñoz, Yeni Bir Hikâye

Dünyanın en eski kült alanı olabileceği düşünülen Göbeklitepe ve çevresini belgeleyen bir fotoğrafçı Isabel Muñoz. Fotoğrafları, bu büyülü alandaki bilinmeyeni, gizem ve sanat eseri arasında gidip gelen sanrılı görüntüleri, sersemletici kalıntılar ve anıtsal megalitleri kaydetmekle yetinmiyor, bu görkemli sahnelerin önünde eğiliyor adeta.  

Bu görüntüler karşısında, sadece estetik bir olayın değil, her seferinde yenilenen tutkusuyla “öte dünyanın bekçileri”yle yakınlığımıza tanıklık eden bir anlatının karşısında buluyoruz kendimizi. Isabel Muñoz’un fotoğrafları, imgelerin ardındaki yeni gün yüzüne çıkmış hikâyeleriyle davetli olduğumuz bir şenlik, bizi uzak atalarımıza bağlayan toplu bir kutlamadır.  

Farklı kültürlerin doğasını, estetiğini, yaşam biçimlerini keşfetmeyi ve yansıtmayı seven, Türkiye’nin en önemli arkeolojik alanlarından Göbeklitepe, Karahantepe ve Sayburç’u fotoğraflayan Muñoz, bu çok etkilendiği görkemli bölgede, gizem, köken ve sonsuzlukla ilgili soruların peşinden gidiyor.  

Isabel Muñoz ile sergisi hakkındaki videoya buradan, fotoğraf yaklaşımı hakkındaki söyleşiye de buradan erişebilirsiniz.

Sergi 15 Haziran – 17 Eylül 2023 tarihleri arasında izleniyor.

https://www.peramuzesi.org.tr

Bizi paylaşın..