SERGİ | İstanbul, Müze Gazhane, Zeki Demirkubuz, Hayat

Yönetmen Zeki Demirkubuz’un ilk kişisel fotoğraf sergisi Hayat, Müze Gazhane’de 9 Mayıs  –  9 Eylül 2023 tarihleri arasında izleniyor.  

Tuhaf, İBB Miras ve İBB Kültür ortaklığıyla düzenlenen serginin sanat yönetmeni Ebru Yılmaz, küratörü ise Nurhak Kaya.  

Açılışta konuşan usta sinemacı Demirkubuz, sergiye bir buçuk yıldır hazırlandıkların belirterek, Fotoğraf denilen şey, daha doğrusu anlam denilen iş, gerçekten sonsuz. Her şekli var. Ortalıkta buna dair bir sürü iddia, olgu var. Ben bütün bunların arasında bana ait olanı, bende bir hayat duygusu uyandıranı ortaya çıkarmak istedim dedi.  

Demirkubuz, 10-12 yıl önce fotoğraf çektirmekten ve çekmekten hoşlanmadığını söyleyerek, şunları kaydetti: Hatta nefret ederdim fotoğraf çektirmekten. Hala öyle bir duygum var. Ama çocukluğumda benim hiç fotoğrafım yoktu. Bir tane 40 kişinin içinden çok küçük bir fotoğrafım vardı. Kızım doğduğu zaman onu çekmeye başladım. Aslında tek ilişkim buydu ve onu nefret ettirinceye kadar ‘Benim fotoğrafım yok onun olsun.’ diye başladı iş. Sonra yürümeye başladım. Forrest Gump gibi inanılmaz yürüyüşler yaptım. Sonra bununla yetinmedim. Gezmeye, şehirlere, başka ülkelere gitmeye başladım ki yolculuktan nefret ederdim. Sonra ‘Ben buraları niye çekmiyorum.’ filan dedim. Elime bir-iki makine geçti onlarla çekmeye başladım. Sonra o büyüdü, büyüdü başka bir şeye, bir sergiye dönüştü. Umarım bunu becerdiğimi düşünürsünüz.

https://muzegazhane.istanbul

Bizi paylaşın..