SERGİ | İstanbul, Mixer, Emre Erkmen, A Secret About A Secret

Uzun zamandan beri sinema sektöründe görüntü yönetmenliği yapmakta olan ve film imgeleri üzerine deneyiminin gözlemlenebileceği Emre Erkmen’nin ilk fotoğraf sergisi A Secret about a Secret  10 Haziran –  30 Temmuz 2022 tarihlerinde Mixer’de sunuluyor.   

Metropol ve kırsalın farklı yaşamlarından kesitler sunan fotoğraflar, sinematografik bir kurguyla sergileniyor. Metropolle başlayan, kırsal kesimle süren ve dolambaçlı koridorlar arasında yer alan fotografik anlar her ikisinin karşı karşıya gelmesiyle son buluyor.   

Bu fotografik anlarda saklı olan bilinmezlik, sırlarını önce sergiye sonra izleyiciye bırakıyor.

Dünyanın dört bir yanında çalışırken ve gezerken çekilen, sinema sahnesindeki gibi yatay olarak kullanılan fotoğraf imgeleri dünyamızın hem ilginçliğini hem de kendi içindeki çelişkilerini gösteriyor. Emre Erkmen’in belgesel duyarlılığındaki fotoğrafları hem dramatik sahneleri hem de gariplikleri ortaya koymakta.  

İçinde yaşadığımız dünyada, şehirlerdeki bunca insanın “hayat anlarından” ve “pratiklerinden” görüntüler sinematografın gözünden gösteriliyor. İmgelerin arkasında yatan gerçeği arayan gözü ise izleyicinin “bakma pratiklerine” bırakıyor.   

Ali Akay’ın sergi hakkındaki yazısına buradan erişebilirsiniz.

https://www.mixerarts.com

Bizi paylaşın..