SERGİ | İstanbul, Leica Galeri, Werner Bischof 1936-1954

Leica Galeri İstanbul Werner Bischof’ın 1936-1954 yılları arasında çektiği fotoğraflarına 4 Temmuz – 30 Ağustos tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Werner Bischof’un savaş sonrası Avrupa ve Asya kültürlerine ait fotoğrafları, 1945’ten beri foto muhabirliğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. 1949’da kurucu üyelerle birlikte Magnum Fotoğraf Ajansı’na katılan Bischof, endüstri ve teknolojiden etkilenen geleneksel kültürlerin gündelik yaşamlarını da belgeliyor. Avrupa, Hindistan, Japonya, Kore, Hong Kong, Güney Amerika gibi farklı coğrafyalardaki hayatlara tanıklık ediyor.

Fotoğrafçılık serüvenini “Dünyanın gerçek yüzünü keşfetmeye mecbur hissettim. Bolluk içinde tatmin edici bir yaşam sürmek birçoğumuzu kendi sınırlarımızın ötesindeki muazzam zorluklara karşı körleştirmişti” sözleriyle özetleyen Werner Bischof’un 1936-1954 yıllarında gerçekleştirdiği gezileri sırasında çektiği, farklılıklar içinde yakaladığı ortak noktaları gözler önüne seren kişisel sergisi Fotografevi ve Werner Bischof Estate işbirliğiyle sanatseverlerle buluştu. Ayrıca sergi açılışında Marco Bischof’un babası hakkında yaptığı bir konuşma gerçekleşti. Sanat eleştirmeni Evrim Altuğ’un Marco Bischof ile yaptığı söyleşiyi aşağıdaki adresten okuyabilirsiniz.

https://bit.ly/2mSmW6l

Bizi paylaşın..