SERGİ | İstanbul, İstanbul Sinema Müzesi, Steve McCurry

Steve McCurry’nin son 30 yılda dünyanın farklı birçok bölgesinde çektiği en çok bilinen 51 çalışmasından oluşan fotoğraf sergisi 30 Temmuz 2023 tarihine kadar İstanbul Sinema Müzesi’nde. 

National Geographic Dergisi’nin 1985 Haziran sayısında Afghan Girl (Afgan Kızı: Şarbat Gula) başlığıyla yayımladığı fotoğrafla dünya çapında tanınan Steve McCurry’nin en çok bilinen eserlerinin yanı sıra sanatçının objektifine yansıyan İstanbul kareleri de ilk kez bu kapsamlı sergide izleyici karşısına çıkacak. Sergide sanatçının 2011 yılında İstanbul seyahatinde fotoğrafladığı çalışmalarının yanında daha önce hiç yayınlanmamış ve içlerinde Ara Güler’in de bulunduğu altı kare de yer alıyor. Gücünü dünya üzerinde yaşayan her varlığa karşı duyduğu büyük meraktan aldığını belirten McCurry, dilin ve kültürel sınırların ötesine geçerek insani deneyimlerin kısacık anlarına odaklanıyor. Eserlerinde yaşanılanları tümüyle yansıtan öyküleri yakalayan McCurry, fotoğraflarında huzursuzluğun hâkim olduğu insan duygularını ve bireyin çevresiyle kurduğu bağlantıyı anlattığını belirtiyor.   

​Steve McCurry eserleri hakkında şunları söylüyor: Fotoğraflarımın çoğunun temeli insan. İnsanın çevresine kurduğu tüm duvarların yıkıldığı, gerçek benliğin belirdiği anın, insanın yüzüne kazınmış yaşanmışlığın peşindeyim. O insanın yerinde olmanın nasıl bir şey olduğunu aktarmaya çalışıyorum… Bizim sorumluluğumuz yaşadığımız yer ve durumla ilgili hikâyeleri dürüstçe, bütünüyle ve zamanında dünyaya aktarmaktır.

https://www.istanbulsinemamuzesi.com

Bizi paylaşın..