SERGİ | İstanbul, İstanbul Modern, Bülent Eczacıbaşı, Dönüşümden Yansımalar: Yeni İstanbul Modern’e Doğru

Bülent Eczacıbaşı, Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern’in dünyaca ünlü mimar Renzo Piano imzasını taşıyan yeni müze binasının inşaat sürecini fotoğrafladı. 

Uzun yıllardır fotoğrafçılıkla uğraşan Eczacıbaşı’nın müzenin yeni binasının inşaatı sırasında çektiği fotoğraflar, Bülent Erkmen’in küratöryel konsept, kurgu ve tasarımıyla, Dönüşümden Yansımalar: Yeni İstanbul Modern’e Doğru başlığıyla, 12 Mayıs–3 Temmuz 2022 tarihleri arasında İstanbul Modern’in Beyoğlu’nda bir süre ziyaretçilerini ağırladığı geçici mekânında sergileniyor. 

Fotoğrafların konu, renk, form, ifade gibi unsurlar üzerinden hazırlanan bir kurgu ile sunulduğu sergi, Bülent Eczacıbaşı’nın objektifinden kişisel fotoğraflarla, İstanbul’un simge yapılarından biri olmaya aday müzenin yeni binasının yapım sürecinden, bir daha kimsenin şahit olamayacağı anlara yer veriyor.

Bülent Eczacıbaşı ile sergi hakkında yapılan söyleşiye buradan, videoya ise buradan erişebilirsiniz.

Sergiye eşlik eden ve yine Bülent Erkmen’in tasarımıyla Türkçe ve İngilizce iki ayrı kitapçık olarak basılan ve Orhan Cem Çetin tarafından yazılan sunuş metnine de buradan erişebilirsiniz.

Bizi paylaşın..